Італія допоможе відновити Спасо-Преображенський собор в Одесі

Джерело: пресслужба посольства Італії в Україні

Італійська влада засудила атаки Росії Одесу та, зокрема, знищення Спасо-Преображенського собору. Як зауважила прем’єр-міністерка Джорджія Мелоні, італійські майстри, котрі мають унікальні навички реставрації, допоможуть Україні відновити цю пам’ятку архітектури.

У повідомленні уряду мовиться, що атаки в Одесі, загибель безневинних людей, руйнація Спасо-Преображенського собору глибоко засмучують владу Італії. Наголошується, що російські агресори руйнують зерносховища, позбавляючи їжі мільйони людей, які її потребують.

Вони руйнують нашу європейську цивілізацію, її священні символи. Італія, з її унікальним у світі досвідом в реєстраційній галузі, готова долучитися до відбудови собору та інших скарбів культурної спадщини України, – наголосила глава італійського уряду.

Зазначимо, що внаслідок нічного ракетного обстрілу зруйновано Спасо-Преображенський собор, який перебуває під захистом ЮНЕСКО. Серед пошкоджених внаслідок ворожої атаки обʼєктів – Будинок вчених та розташовані поруч будинки.

Довідка. Спасо-Преображенський кафедральний собор започаткували як проєкт у 1794 році, а в 1795 було закладено перший камінь. У 1936 році за часів сталінського терору його було зруйновано. Спершу казали про те, що собор було підірвано, але на початку 2000-х років, коли почалася його реставрація, архітектори виявили цілий фасад. З’ясувалося, що собор спершу розграбували, оскільки він був фанерований, а підлоги викладені плитами мармуру і граніту. Після цього його розібрали по камінчику.

Радянська влада на місці собору влаштувала розважальне місце, а на місці головного вівтаря — туалет. Під час заступництва академіка Володимира Філатова на місці вівтаря встановили фонтан з великою мармуровою вазою у вигляді квітки.

Собор остаточно відновили у 2005 році. Фонтан перенесли на місце першого міського фонтану на Соборній площі.

Сьогодні, 24 грудня, в окупованому Бердянську вибухнула автівка. Ймовірно, вона належала голові окупаційної ради міста Василю Нечету.

У вівторок, 24 грудня, російські війська скинули вибухівку з дрона на мирних жителів у Херсонській області. Внаслідок нападу двоє цивільних зазнали поранень.

Українська колядка “Сумний святий вечір” є особливим явищем народної творчості, що виникло у важкі повоєнні роки. Її створення припадає на період після Другої світової війни, коли український народ зазнавав страждань і бореться за свою свободу, яку радянський режим хотів знищити. Колядка є свідченням тих часів, коли святкування Різдва відбувалося на тлі боротьби УПА проти радянської влади, репресій та економічних труднощів.

Ввечері 23 грудня невідомі дрони атакували військовий аеродром Міллерово у Ростовській області, РФ.

Завдяки лазівкам у санкціях ЄС російські мільярдери, наближені до президента РФ Володимира Путіна, продовжують заробляти на торгівлі з Європою. До таких висновків дійшли автори розслідування онлайн-видання The Insider.