Італія допоможе відновити Спасо-Преображенський собор в Одесі
Джерело: пресслужба посольства Італії в Україні
Італійська влада засудила атаки Росії Одесу та, зокрема, знищення Спасо-Преображенського собору. Як зауважила прем’єр-міністерка Джорджія Мелоні, італійські майстри, котрі мають унікальні навички реставрації, допоможуть Україні відновити цю пам’ятку архітектури.
У повідомленні уряду мовиться, що атаки в Одесі, загибель безневинних людей, руйнація Спасо-Преображенського собору глибоко засмучують владу Італії. Наголошується, що російські агресори руйнують зерносховища, позбавляючи їжі мільйони людей, які її потребують.
Вони руйнують нашу європейську цивілізацію, її священні символи. Італія, з її унікальним у світі досвідом в реєстраційній галузі, готова долучитися до відбудови собору та інших скарбів культурної спадщини України, – наголосила глава італійського уряду.
Зазначимо, що внаслідок нічного ракетного обстрілу зруйновано Спасо-Преображенський собор, який перебуває під захистом ЮНЕСКО. Серед пошкоджених внаслідок ворожої атаки обʼєктів – Будинок вчених та розташовані поруч будинки.
Довідка. Спасо-Преображенський кафедральний собор започаткували як проєкт у 1794 році, а в 1795 було закладено перший камінь. У 1936 році за часів сталінського терору його було зруйновано. Спершу казали про те, що собор було підірвано, але на початку 2000-х років, коли почалася його реставрація, архітектори виявили цілий фасад. З’ясувалося, що собор спершу розграбували, оскільки він був фанерований, а підлоги викладені плитами мармуру і граніту. Після цього його розібрали по камінчику.
Радянська влада на місці собору влаштувала розважальне місце, а на місці головного вівтаря — туалет. Під час заступництва академіка Володимира Філатова на місці вівтаря встановили фонтан з великою мармуровою вазою у вигляді квітки.
Собор остаточно відновили у 2005 році. Фонтан перенесли на місце першого міського фонтану на Соборній площі.
- У ніч на 23 липня росіяни завдали масованого удару по історичному центру Одеси. Одеська міська рада після консультацій з фахівцями МКІП працює над документуванням воєнних злочинів РФ.
- Внаслідок російського масованого удару у ніч на 23 липня в Одесі загинув чоловік 1974 року народження. Його посікло осколками.
- Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що бомбардуваннями Одеси Росія намагається повністю ізолювати вихід України до Чорного моря. Росіяни прагнуть через акт залякування нейтралізувати міжнародні зусилля з відновлення функціонування “зернового коридору”.
Триває 1159-та доба повномасштабної російсько-української війни. За це час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 948 тисяч осіб.
Американські посадовці під час переговорів у Лондоні підтвердили позицію Дональда Трампа не підтримувати членство України в НАТО, однак вони зауважили, що це не зобов’язуватиме майбутніх президентів США чинити спротив.
У Сполучених Штатах підготували законопроєкт, авторами якого вступають 60 сенаторів, який передбачає можливість застосувати додаткові санкції щодо Росії.
За оцінками аналітиків, російська армія готується систематично інтегрувати використання мотоциклів у війні проти України, щоб “компенсувати досвідченість” українських операторів БпЛА.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 162 бойових зіткнення