Італія підпише угоду про відновлення Одеси та Спасо-Преображенського собору

Джерело: Reuters

15 травня Італія, Україна та ЮНЕСКО укладуть угоду щодо відновлення історичного центру Одеси та Спасо-Преображенського собору, пошкодженого під час чергового ракетного удару Росії в липні 2023 року.

Про це повідомив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні, виступаючи у парламенті 13 січня. У лютому Рим та ЮНЕСКО вже підписали угоду про виділення 500 тисяч євро для реставрації даху собору.

15 травня ми підпишемо угоду з Києвом та ЮНЕСКО тут, у Римі, для реконструкції Одеси та її собору, — заявив Таяні. — Як країна, котра головує в G7, ми продовжуємо працювати над справедливим миром, — додав міністр.

Серед пріоритетів Італії також підтримка енергетичної системи України.

Рим очолює групу G7 до кінця 2025 року.

Раніше прем’єр-міністерка Джорджія Мелоні зауважила, італійські майстри, котрі мають унікальні навички реставрації, допоможуть Україні відновити цю пам’ятку архітектури.

Нагадаємо, що внаслідок російського обстрілу у ніч на 23 липня окупанти влучили ракетою у Спасо-Преображенський собор. Ворог фактично знищив вівтарну частину, яку доведеться зносити.

Попали саме в серце собору – вівтарну частину. Це найголовніше місце, яке може бути в храмі: вівтар, де завершується божественна літургія. Цей вівтар просто зник, – сказав Максиміан Погореловський, протоієрей, представник Одеської єпархії УПЦ. За його словами, “чудом” вцілила Касперівська ікона Божої Матері, яка перебувала в епіцентрі вибуху.

Спасо-Преображенський собор перебуває під захистом ЮНЕСКО. Серед пошкоджених внаслідок ворожої атаки обʼєктів – Будинок вчених та розташовані поруч будинки.

Додамо, спеціальний посланник міністра закордонних справ Італійської Республіки Давіде Ла Чечіліа повідомив, що Італія виділить 45 млн євро на відбудову історичного центру Одеси.

Довідка. Спасо-Преображенський кафедральний собор започаткували як проєкт у 1794 році, а в 1795 було закладено перший камінь. У 1936 році за часів сталінського терору його було зруйновано. Спершу казали про те, що собор було підірвано, але на початку 2000-х років, коли почалася його реставрація, архітектори виявили цілий фасад. З’ясувалося, що собор спершу розграбували, оскільки він був фанерований, а підлоги викладені плитами мармуру і граніту. Після цього його розібрали по камінчику.

Радянська влада на місці собору влаштувала розважальне місце, а на місці головного вівтаря — туалет. Під час заступництва академіка Володимира Філатова на місці вівтаря встановили фонтан з великою мармуровою вазою у вигляді квітки.

Собор остаточно відновили у 2005 році. Фонтан перенесли на місце першого міського фонтану на Соборній площі.

У Москві Другий Західний окружний військовий суд незаконно виніс вироки семи українським військовополоненим. Їх засудили до ув’язнення строком від 15 до 16 років, звинувативши в участі у наступальних діях Збройних сил України на території Курської області.

Уранці 14 січня російські війська завдали чергового удару по Козачій Лопані на Харківщині, внаслідок якого загинув місцевий мешканець.

Днями 16 громад Запорізької області отримали 74 сучасні зарядні станції від проєкту USAID «Зміцнення громадської довіри» (UCBI). Обладнання допоможе забезпечити роботу органів влади навіть під час тривалих відключень електроенергії.

15 травня Італія, Україна та ЮНЕСКО укладуть угоду щодо відновлення історичного центру Одеси та Спасо-Преображенського собору, пошкодженого під час чергового ракетного удару Росії в липні 2023 року.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 січня. Ситуація на Покровському і Курському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля.