Кабмін доручив Міненерго провести у 2024 році «зелені» аукціони: затверджено графік

Джерело: пресслужба Міненерго

13 серпня Кабінет Міністрів України встановив додаткову річну квоту підтримки підприємств, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, на 2024 рік у розмірі 110 МВт.

Як зауважила міністерка економіки Юлія Свириденко, у системі онлайн-аукціонів Прозорро.Продажі восени стартують пілотні “зелені” аукціони з розподілу квоти підтримки виробників електроенергії з альтернативних джерел.

У першу чергу – це забезпечить прозорість цього процесу. По-друге, сприятиме переходу до нової моделі підтримки відновлюваної енергетики та залученню інвестицій у цей сектор економіки. Інвестори отримують довготривалу гарантовану підтримку, що дозволить їм залучити кредитні ресурси, створити робочі місця та нові генеруючі потужності, – пояснила Свириденко.

Своєю чергою, міністр енергетики Герман Галущенко зауважив, що розбудова розподіленої генерації є одним із найважливіших пріоритетів. І об’єкти відновлюваної енергетики можуть відігравати значну роль у збільшенні обсягів генерації в нашій енергосистемі.

Додаткова річна квота підтримки ВДЕ розподілена:

  • СЕС – 11 МВт
  • ВЕС – 88 МВт
  • з інших видів (біомаса, біогаз, малі ГЕС) – 11 МВт.

Максимальні цінові пропозиції учасників аукціону:

  • СЕС, ВЕС – 9 євроцентів/кВт·год
  • інші види ВДЕ – 12 євроцентів/кВт·год.

Відповідно до графіка, пілотні аукціони з розподілу квоти підтримки планується провести вже у жовтні-листопаді цього року за процедурою, визначеною постановою КМУ від 27.12.2019 № 1175.

Для впровадження вимог Закону та розпорядження в системі Прозорро.Продажі створено та запущено окремий модуль аукціону, який дозволяє розподілити затверджену квоту підтримки серед учасників аукціону за принципом “від найнижчої ціни до найвищої”, у такий спосіб забезпечуючи найнижчі з можливих цін відновлюваної електроенергії. Технічну розробку здійснено за підтримки USAID Energy Security Project, і система готова для заведення лотів відповідно до чинного розпорядження, – пояснив Сергій Бут, СЕО Прозорро.Продажі.

Очікується, що перші об’єкти електроенергетики, введені в експлуатацію, розпочнуть відпуск електричної енергії в мережу вже у 2025 році.

Проведення пілотних аукціонів у 2024 році в межах  додаткової річної квоти підтримки є підготовкою до майбутніх аукціонів у межах  щорічних квот підтримки, що сприятиме залученню інвестицій у будівництво нових генеруючих потужностей в енергосистемі.

Раніше глава “Укренерго” Володимир Кудрицький нагадав, що загалом внаслідок семи останніх російських атак на об’єкти енергетики Україна втратила близько 9 гігаватів генеруючих потужностей, що наразі еквівалентно обсягу енергоспоживання Нідерландів упродовж трьох місяців, або сукупному споживанню Словаччини та країн Балтії.

Читайте також: РФ мимоволі прискорила перехід України на екологічніші джерела енергії – WP

Уряд під час засідання 24 травня затвердив постанову, яка зобов’язує обленерго забезпечити рівномірну та справедливу черговість відключень електроенергії для споживачів.

Головна причина застосування заходів обмеження – наслідки ракетних ударів ворога по українських електростанціях. З 22 березня по 8 травня росіяни п’ять разів цілеспрямовано атакували всі великі теплові та гідроелектростанції. Через значні пошкодження вони не можуть виробляти стільки ж електроенергії, як до початку атак.

Раніше повідомляли, що Україна постала перед проблемою значного дефіциту електроенергії протягом більшої частини доби, що призводить до планування обмежень споживання для промисловості. Тому енергетики прогнозували рекордний обсяг імпорту електроенергії з п’яти країн Європи.

Росія системно використовує заборонену хімічну зброю проти українських військових – про це заявили у Міноборони Нідерландів, посилаючись на розвіддані, зібрані спільно з Німеччиною.

Джиллі – собака породи малінуа, що все своє життя до початку повномасштабного вторгнення несла службу на КПП “Чонгар” – контрольно-пропускний пункт з тимчасово окупованим Кримом. Її власник Ден, прикордонник з Херсонщини, з малечку виховував та соціалізував Джиллі, навчав на пошук наркотичних засобів для роботи. 24 лютого, коли росіяни стрімко просувались на усіх напрямках, саме КПП “Чонгар” був першим взятим об’єктом. Наряд Дена з собакою після обстрілу не змогли провести успішну евакуацію і були в оточені. Військовослужбовців взяли в полон, Джиллі наказали відпустити. Тоді вони бачились востаннє.

Платформа Меморіал у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт “Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда”. Це меморіальний репортаж, що складається з 18 частин, доповнених ілюстраціями й аудіо- та відеоматеріалами. Презентація відбулася сьогодні, 4 липня, на відкритті фестивалю “Протасів Яр” у Києві.

Цей день — справжній ковток свіжості після спеки. Погода в Україні зміниться: зниження температури, хмарність і локальні дощі зроблять повітря легшим. За даними SINOPTIK.ua, збережеться підвищений рівень алергенів та місцями — грози.

Командира 211-ї бригади Збройних Сил України судитимуть за покривання знущань над особовим складом. За даними Державного бюро розслідувань, упродовж кількох місяців він знав про побиття та приниження підлеглих, але свідомо не втручався.