Кабмін затвердив використання нового правопису кримськотатарської мови
Джерело: Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим
Уряд затвердив використання нового правопису кримськотатарської мови на основі латиниці.
“Кабінет Міністрів України зробив важливий крок у напрямку збереження мовної самобутності кримськотатарського народу. (…) Правопис базується на алфавіті, затвердженому ще у вересні 2021 року, і передбачає використання латинської графіки, що відповідає сучасним мовним тенденціям та історичній традиції кримськотатарської мови”, – йдеться в повідомленні.
Як вказують у представництві, над створенням правопису працювали провідні мовознавці, науковці та представники кримськотатарського народу. Зокрема, до розробки долучилися Міністерство освіти і науки України, Інститут мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Меджліс кримськотатарського народу та інші фахівці.
Затверджені правила охоплюють написання, навчання, використання у медіа, літературі та топоніміці. Вони рекомендовані до застосування всіма державними органами, включно з місцевими адміністраціями та військовими адміністраціями, зокрема на території тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
“Це рішення має важливе символічне й практичне значення: воно не лише забезпечує реалізацію прав корінного народу України, а й підтримує міжкультурний діалог у багатонаціональній державі. Перехід кримськотатарської мови на латинську графіку тривав з часів здобуття Україною незалежності, і цей процес вже завершений”, – наголошують у представництві.
- Кабінет Міністрів України перейменував 22 географічні об’єкти у тимчасово окупованому Криму. Більшості з них повернули історичні кримськотатарські назви.
- В російській тюрмі загинув кримськотатарський політв’язень Рустем Віратті.
- 9 березня у тимчасово окупованому Криму на 78-му році життя померла Гулізар Абдулаєва – активістка кримськотатарського національного руху, педагог, вчителька та сестра лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.
- ІМІ у День спротиву окупації Криму нагадав, що окупанти затримали та утримують в заручниках 18 журналістів, блогерів та громадянських репортерів.
- У Києві відкрили Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Він символізує три трагічні етапи в історії кримськотатарського народу: анексію Криму Російською імперією у 1783 році, депортацію у 1944 році та окупацію у 2014-му.
За попередніми даними, причиною катастрофи літака авіакомпанії Air India, що сталася минулого місяця і забрала життя 260 людей, стало припинення подачі палива до двигунів.
Швеція готується орендувати камери у в’язницях Естонії, оскільки в країні не вистачає місць для ув’язнених.
Народний депутат Микола Княжицький розповів про інцидент під час Конференції з питань відновлення України 2025 у Римі. Так, українку Марію Гурську, що керувала групою польських медійників, не допустили до заходу, бо Посольство України в Італії не дало їй акредитації.
Народні депутати з фракцій “Європейська Солідарність” та “Голос” зареєстрували проєкт Постанови ВР з вимогою до Уряду негайно виконати норми закону і призначити керівника БЕБ, визначеного на прозорому і чесному конкурсі – Олександра Цивінського.
Головний координатор німецької військової допомоги Україні, начальник штабу планування в Міністерстві оборони ФРН генерал-майор Крістіан Фройдінг заявив, що перші українські далекобійні ракети, профінансовані Німеччиною, мають надійти на озброєння ЗСУ до кінця липня.