Канада збудує першу в G7 модульну АЕС вартістю $15 млрд
Джерело: Bloomberg
Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.
Компанія Ontario Power Generation отримала дозвіл на будівництво першого з чотирьох малих модульних реакторів (SMR), розроблених GE Vernova. Перший блок обійдеться у 6,1 млрд канадських доларів, тоді як вартість наступних очікувано зменшиться завдяки накопиченому досвіду.
За словами міністра енергетики Онтаріо Стівена Лечче, проєкт є “найкращим і найдоступнішим варіантом” для задоволення зростаючого попиту на електроенергію. Уряд провінції називає ініціативу критично важливою для економічного розвитку регіону.
GE Vernova за минулий рік вже подвоїла вартість своїх акцій на тлі висхідного попиту на енергію з боку дата-центрів і нових виробництв. Компанія інвестувала $50 мільйонів у розвиток малого ядерного бізнесу GE Hitachi, включно з будівництвом заводу в Північній Кароліні.
Підписана у 2023 році угода між Ontario Power і GE Hitachi Nuclear Energy передбачає встановлення реактора BWRX-300 потужністю близько 300 МВт — приблизно третина від потужності традиційних реакторів. На відміну від великих АЕС, SMR можна виробляти на заводах і збирати на місці, що у майбутньому зробить їх будівництво дешевшим і швидшим.
Попри перспективи, технологія малих реакторів залишається новою: лише кілька таких станцій працюють у Китаї та Росії. У США схожий проєкт компанії NuScale Power скасували через зростання витрат.
Втім, експерти вважають затвердження канадського проєкту важливим сигналом. Як зауважив аналітик BloombergNEF Кріс Гадомскі, США, Канада та інші західні країни досі відставали від Китаю та Росії у впровадженні SMR.
- Голова російського космічного агентства “Роскосмос” Юрій Борисов зав про план РФ та Китаю збудувати атомну електростанцію на поверхні Місяця.
- До наступного десятиліття Китай може обігнати Францію та США і стати провідним виробником атомної енергії. В країні на сьогодні будується 30 нових атомних електростанцій.
- Росія потребує “інтеграційного партнерства” з Казахстаном і навіть готова побудувати в республіці першу атомну електростанцію. Про це глава РФ Володимир Путін заявив 8 листопада – за день до початку офіційного візиту до Казахстану, де російський президент намагатиметься переконати Касим-Жомарта Токаєва в необхідності співпрацювати з РФ в умовах санкцій Заходу.
Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.