Казахстан планує значно збільшити експорт нафти в обхід Росії
Джерело: Reuters
Казахстан поставив за мету збільшити частку закордонних постачань нафти без російської допомоги. Міністр енергетики країни Алмасадам Саткалієв заявив, що обсяг такого експорту має зрости у 13 разів.
Річний експорт трубопроводом Баку-Тбілісі-Джейхан може зрости до 20 млн тонн із нинішніх 1,5 млн тонн. Країна планує нарощувати видобуток і є зацікавленість у поступовому збільшенні обсягу постачання казахстанської нафти “як з нашого боку, так і азербайджанських партнерів”, зауважив Саткалієв.
Внаслідок реалізації відповідних планів частка Росії, через яку зараз прямує понад 80% нафтового експорту Казахстану, помітно скоротиться. Цього року в Новоросійськ трубою Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК) буде прокачано, за словами Саткалієва, 55,4 млн тонн, та ще 8,6 млн за маршрутом Атирау-Самара. І якщо зараз Казахстан відправляє танкерами Каспійським морем до Баку 1/43 від сукупного обсягу постачань через Росію, то у разі реалізації заявлених планів це буде вже трохи менше ніж 1/3 від показника нинішнього року.
Саткалієв не назвав конкретних термінів реалізації планів, однак, ще у серпні 2023 року тодішній міністр енергетики Ерлан Аккенженов заявив, що Казахстан почав закуповувати танкери для перевезення нафти Каспійським і Чорним морями.
- Заступник прем’єр-міністра Казахстану Серік Жумангарин заявив, що країна не підтримує санкцій заходу проти Росії, однак, безумовно дотримуватиметься, позаяк це навіть вигідно “з економічного погляду”.
- РФ попросила Казахстан бути готовим поставити 100.000 тонн бензину на випадок дефіциту, що загостриться через атаки БпЛА на російські НПЗ і перебої з постачанням, повідомили три джерела в галузі.
- Казахстан вирішив утриматися від членства в БРІКС у найближчому майбутньому, хоча пропозиції щодо вступу країни активно розглядаються. Про це повідомив радник президента Казахстану Берік Уалі, зазначивши, що пропозиції щодо приєднання ретельно аналізуються з огляду на національні інтереси.
Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.