«Кіборги вистояли – не встояв бетон»: як обороняли Донецький аеропорт

20 січня в Україні вшановують захисників Донецького аеропорту. Українські військові, добровольці, медики й волонтери 244 дні героїчно боронили цей форпост. Про них говорять: “Вони витримали не витримав бетон”, а самі ж російські терористи назвали їх “кіборгами”. Відтак оборона летовища стала мірилом мужності українських захисників та символом опору російським окупантам. 

Бої за Донецький аеропорт одні із найзапекліших на Сході України. Букви розповідають про ці одночасно трагічні та героїчні події, а також їхні наслідки.

Перебіг подій

Новий термінал Донецького аеропорту імені Сергія Прокоф’єва відкрили напередодні Євро-2012. Будівництво летовища коштувало державі майже 7 мільярдів гривень, а скористатися ним встигло близько мільйона пасажирів. Однак “російська весна” та проголошення “ДНР” перекреслили його мирну історію.

Новий термінал аеропорту Донецька, побудований перед ЄВРО-2012

Навесні 2014 року, на тлі окупації Росією Криму та розгортання сепаратизму на Донеччині та Луганщині, українські бійці взяли під контроль Донецький аеропорт. 116 кіровоградських спецпризначенців та 15 бійців повітрянодесантної бригади розташували свої сили у старому терміналі. Тим часом місто Донецьк поступово захоплювали російські бойовики.

У ніч з 25 на 26 травня зрадник, яким виявився співробітник місцевого СБУ, запустив до нового терміналу російських окупантів. Терористи захопили поверхи та дах будівлі, а після цього висунули українським бійцям ультиматум. 

Бойовики у новому терміналі поводилися вкрай зухвало: демонстративно погрожували українським військовим та робили селфі на даху.

Проте за 2 дні спільними зусиллями наземних сил та української авіації проросійських бойовиків вдалося вибити із аеропорту. Тоді було знищено понад півтори сотні окупантів. Під час першого бою серед українців не загинув жоден військовий, лише троє отримали поранення.

Інтенсивні бої за летовище окупанти розпочали у вересні 2014 року. Проти захисників ДАПу бойовики використовували артилерію та міномети, атакували під прикриттям танків та БМП. Невдовзі російські окупанти захопили старий термінал та інші об’єкти довкола, а постачати боєприпаси, воду та продовольство українським захисникам стало дуже небезпечно. 

З початку 2015-го українські бійці були в повному оточенні. Через постійні обстріли російських терористів 13 січня впала диспетчерська вежа, яка стала символом оборони аеропорту. Того ж дня окупанти знову висунули ультиматум, проте українські захисники продовжили тримати оборону.

Впродовж 18-20 січня 2015 року бої точилися за поверхи нового терміналу. Зокрема, українські бійці контролювали перший поверх, тоді як російські бойовики підвал та верхні поверхи. 19 січня стався перший вибух. 20 січня бойовики вдруге здійснили підрив колон, які тримали перекриття аеропорту. Саме в цей день українські сили зазнали найбільших втрат: загинув 51 військовослужбовець.

Фото: Сергій Лойко

21 січня українські бійці вийшли із термінала та потрапили у полон до російських найманців, де їх катували, а одного з бійців Ігоря Брановицького убили.

Загалом, за офіційними даними, під час оборони Донецького аеропорту загинуло понад 200 українських захисників з різних військових підрозділів, майже 500 були поранені. 

За оцінками експертів, росіян загинуло близько 800, ще 2000 зазнали поранень.

Чому 244 дні, а не 242

“Поки на території аеропорту залишався хоч один український воїн – оборона тривала,” – говорять захисники Донецького аеропорту. 

Оборона летовища тривала 244 дні, а не 242, як вважали раніше. На цьому наголошують самі українські захисники.

“242 дні – стільки тривала оборона нового терміналу. Але термінал, це не весь аеропорт. Кожен об’єкт на території аеропорту має свою історію оборони і свою дату падіння. Але якщо мова йде про оборону всього Донецького аеропорту, то вона тривала 244 дні. Спочатку почали рахувати до того дня, коли останні захисники терміналу потрапили в полон. Але тоді мало хто знав, що група «Адама» тримала оборону в пожежній частині ще 2 дні,” зауважив захисник Руслан Боровик.

Як з’явилось поняття “кіборги”

Самі ж російські терористи визнали стійкість та незламність українських армійців. Так блогер зафіксував емоційну розповідь одного з бойовиків. У ній терорист пожалівся, що українських військових неможливо вибити з аеропорту.

“Каже, я, блін, не знаю, хто захищає Донецький аеропорт, але ми їх три місяці вибити не можемо. Намагалися штурмувати  – нам таких “вломили”  – ми відійшли. Почали накривати “Градами”  – вони пірнають у підземні колектори каналізації <…> Я, каже, не знаю, хто там сидить, але це не люди – це кіборги!” – переповідає блогер розповідь російського окупанта. 

Вшанування пам’яті оборонців ДАПу

Про Донецький аеропорт та його захисників написано десятки книг, створено сотні документальних матеріалів та знято художній фільм “Кіборги”.

Окрім того, 2018 року у селищі Доброслав на Одещині відкрили меморіал, присвячений оборонцям летовища. Мужність українських бійців увіковічнили в металі скульптор Віталій Квак та місцевий коваль, кубинець за походженням Освальдо Іскієрго Фрага.

Фото: Одеська обласна рада

93-річний американець та ветеран армії США Вітаутас Пачкаускас підтримує Україну і з початку війни вже 130 разів виходив на проукраїнські акції.

Лідер фракції “Євросолідарність” Петро Порошенко привіз в Миколаїв партію обладнання для моніторингового центру “Ай-Петрі СВ”, однак “за вказівкою згори” його не впустили на обʼєкт. 

Речниця теруправління ДБР у Хмельницькому Катерина Герасімук розповіла, що ДБР вивчає список “ухилянтів”, який знайшли під час обшуків у кабінеті керівниці Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяни Крупи. 

Станом на 16:00 суботи, 5 жовтня, від початку доби по всій лінії фронту зафіксували 67 бойових зіткнень. Найгарячішим залишається Покровський напрямок.

Цього тижня три українські атомні станції уклали угоди на зведення захисних споруд. Попри те, що Хмельницька — це найменша АЕС в Україні (має в експлуатації 2 енергоблоки), витрати на її захист сягнуть 1,7 мільярда гривень. Це найбільша сума серед усіх станцій.