Кількість страт у світі сягнула найвищого показника з 2015 року – Amnesty International
Джерело: Amnesty International
Кількість смертних вироків у світі у 2024 році досягла найвищого рівня з 2015 року. У 2024 році в 15 країнах світу було страчено 1 518 осіб.
Згідно зі звітом Amnesty International, минулого року було зафіксовано 1 518 страт — це найвищий показник з 2015 року, коли було щонайменше 1 634. Більшість страт відбулися в країнах Близького Сходу.
Звіт не включає тисячі ймовірних страт у Китаї, Північній Кореї та В’єтнамі, оскільки інформація про застосування смертної кари в цих країнах залишається засекреченою. За оцінками правозахисників, Китай і надалі залишається світовим лідером за кількістю страт.
Повідомляється, що Іран, Ірак і Саудівська Аравія разом несуть відповідальність за понад 90% відомих страт у 2024 році. В Ірані було страчено щонайменше 972 особи — на 119 більше, ніж у 2023 році. У Саудівській Аравії кількість страт зросла майже вдвічі: з 172 до 345. В Іраку цей показник збільшився майже вчетверо — з 16 до 63.
Понад 40% страт у 2024 році були пов’язані з наркозлочинами, попри міжнародні норми, які дозволяють смертну кару лише за найтяжчі злочини. Такі випадки особливо поширені в Ірані, Китаї, Саудівській Аравії, Сінгапурі та, ймовірно, у В’єтнамі.
Згідно зі звітом, в країнах Близького Сходу смертну кару застосовували для придушення правозахисників, дисидентів, протестувальників, політичних опонентів та представників етнічних меншин.
У США у 2024 році було страчено 25 осіб. Президент Трамп неодноразово називав смертну кару засобом захисту від “жорстоких ґвалтівників, вбивць і монстрів”.
Водночас у Зімбабве ухвалили закон, що скасовує смертну кару за загальні злочини, а Малайзія провела реформу, завдяки якій кількість осіб, засуджених до страти, зменшилася більш ніж на тисячу.
Вперше понад дві третини країн-членів ООН підтримали резолюцію Генасамблеї щодо глобального мораторію на смертну кару.
- Згідно зі звітом міжнародної правозахисної організації Amnesty International, у 2023 році у світі було проведено 1153 страти, що більш ніж на 30% перевищує показник 2022 року.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.