Ключовим союзникам Башара Асада зараз не до Сирії – Newsweek
Джерело: Newsweek
Сирійські повстанці, очолювані ісламістським угрупуванням “Хаят Тахрір аш-Шам” захопили чотири міста. Ключові партнери президента країни Башара Асада – Росія та Іран – не можуть йому допомогти так, як раніше. Експерти вважають, що Туреччина, ймовірно, відіграватиме ключову роль у припиненні бойових дій.
“Очевидно, що за останні шість-сім років режим Асада не зміг підготувати армію до подібних подій. Режим зазнав удару, але це навряд чи призведе до його краху. Швидше за все, йому доведеться прийняти удар і чекати кращих часів, коли Росія та Іран зможуть краще допомогти”, – вважає Вук Вуксанович, співробітник аналітичного центру LSE IDEAS Лондонської школи економіки.
Іран підтримує режим Башара Асада, однак наступ повстанців збігається з атаками Ізраїлю, а також з очікуваннями щодо нової регіональної політики обраного президента США Дональда Трампа.
Водночас Володимир Путін, сфокусований на Україні, вже надає допомогу Сирії, зокрема через авіаудари по Алеппо та Ідлібу, подібно до підтримки 2016 року. Однак Путін, ймовірно, не зможе надати Сирії таку ж масштабну допомогу у вигляді літаків, важкої техніки та військ, як це було в минулому.
Читайте також: Що потрібно знати про раптову перемогу повстанців у 13-річній війні в Сирії: короткий екскурс
Аналітик Вуксанович вважає:
“Ситуація для Асада ускладнюється тим, що його головні союзники або оговтуються від воєнних ран, або загрузли в інших справах – Росія в Україні, а Іран – у масштабніших близькосхідних конфліктах”.
Орельєн Колсон, професор політології бізнес-школи ESSEC, додав, що через війну в Україні Путін більше “не може дозволити собі розкіш надавати таку підтримку. Росія зараз перенапружена”.
Відтак ключовим фактором у врегулюванні бойових дій є Туреччина, яка підтримує сирійських повстанців.
“Атака не могла відбутися без мовчазної згоди Туреччини”, – сказав аналітик з питань Близького Сходу Аві Меламед.
Під час громадянської війни у Сирії Туреччина встановила контроль над північними територіями через маріонеткові сирійські угруповання. Проте Анкара не змогла розв’язати питання курдської автономії на північному сході Сирії, яку Туреччина вважає загрозою через зв’язки з Робітничою партією Курдистану (цей рух в країні звинувачують у тероризмі та сепаратизмі).
Наплив сирійських біженців до Туреччини спричинив економічні труднощі та політичні виклики для президента Ердогана.
“Успіхи повстанців становлять нову загрозу для режиму Асада, який за останні роки стабілізував свій контроль над частинами Сирії. Туреччина, швидше за все, зупинить просування повстанців, як тільки ризики для її ширших інтересів – зокрема, відносин з Росією і США – переважать над вигодами від цієї військової кампанії”, – сказав Меламед.
- Росія розпочала виведення кораблів зі стратегічно важливої військово-морської бази в сирійському Тартусі після швидкого просування повстанців-ісламістів, яких не може стримати армія Башара Асада.
- За даними аналітиків, Росія активізувала дипломатичні зусилля для підтримки режиму президента Сирії Башара Асада на тлі активного просування військ повстанців.
- Після того, як протурецькі повстанці у Сирії пішли у наступ та, ймовірно, досягли міста Алеппо, Росія пообіцяла Башару Асаду термінову військову допомогу.
- Туреччина завдала авіаударів по ймовірних цілях курдських бойовиків у Сирії та Іраку після того, як звинуватила Робочу партію Курдистану (РПК) у теракті в Анкарі 23 жовтня.
- США здійснили авіаудари по таборах угруповання “Ісламська держава” на території Сирії.
- Війська Ізраїлю, під час атаки ввечері 2 жовтня, ймовірно, обстріляли найбільшу російську авіабазу в Сирії.
Міжнародна федерація фехтування поінформувала, що російський мільярдер Алішер Усманов “добровільно” припинив виконання повноважень президента організації.
Через майже три роки виснажливої повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський опинився перед складним вибором: знаходити нові фінансові ресурси для підтримки оборони, не перевантажуючи населення, котре зазначає економічних труднощів на тлі протистояння.
Глава Чечні Рамзан Кадиров зізнався, що американський розробник, підприємець та мільярдер Ілон Маск насправді не дарував йому автомобіль Cybertruck. За словами Кадирова, це “був жарт”.
Очільник Києва Віталій Кличко повідомив про візит до столиці мера Парижа Анн Ідальго, це вже п’ятий її візит в Україну за час повномасштабного вторгнення Росії.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп повідомив, що країни надасть Україні 22 мільйони євро на проєкти у сфері оборони та безпеки.