Корупція в Україні може змусити Захід відмовитися від підтримки Києва – Politico

Джерело: Politico

Посадовці адміністрації президента США Джо Байдена набагато більше стурбовані корупцією в Україні, ніж публічно це визнають, випливає із конфіденційного документа США, отриманого Politico.

У “делікатній” версії довгострокового плану США викладаються численні кроки, які Вашингтон робить, щоб допомогти Києву викорінити посадові злочини та реформувати низку українських секторів. У ньому наголошується, що корупція може змусити західних союзників відмовитися від підтримки України у боротьбі проти вторгнення Росії, і що Київ не може відкладати зусилля у боротьбі з корупцією.

“Уявлення про корупцію на найвищому рівні”, попереджає конфіденційна версія документа, “можуть підірвати довіру української громадськості та іноземних лідерів до уряду воєнного часу”.

Це куди різкіша заява, ніж аналіз, представлений у загальнодоступній версії 22-сторінкового документа, який Державний департамент розмістив на своєму вебсайті близько місяця тому.

Конфіденційна версія “Інтегрованої стратегії” приблизно втричі довша і містить набагато більше подробиць про цілі США в Україні: від приватизації її банків до допомоги більшій кількості шкіл у викладанні англійської мови та заохочення Збройних сил до прийняття протоколів НАТО. Багато цілей спрямовані на зниження корупції, від якої страждає країна.

Тихе оприлюднення стратегії і той факт, що в конфіденційній версії залишилися найжорсткіші формулювання, наголошують на проблемі обміну повідомленнями, яка стоїть перед командою Байдена.

Адміністрація США хоче змусити Україну викорінити хабарництво. Але занадто гучні заяви про це можуть підбадьорити противників допомоги США Україні, багато з яких є законодавцями-республіканцями, котрі вже намагаються заблокувати таку допомогу. Будь-яке сприйняття американської підтримки Києва також може змусити більше європейських країн задуматися про свою роль.

Коли мовиться про українців, “за лаштунками відбуваються чесні розмови”, – зазначив американський посадовець.

Українські хабарники вже давно викликають занепокоєння посадовців США – аж до президента Джо Байдена. Проте обговорення теми звузилося після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, яке Байден назвав реальною “битвою демократії проти автократії”.

Місяцями помічники Байдена лиш інколи згадували про корупцію. Вони хотіли продемонструвати солідарність з Києвом і уникнути підживлення невеликої кількості законодавців-республіканців, які критикували військову та економічну допомогу Україні.

Понад рік після повномасштабної війни офіційні особи США все більше наполягають на цьому питанні публічно та приватно. Зокрема радник з питань національної безпеки Джейк Салліван на початку вересня зустрівся з делегацією українських антикорупційних установ.

Другий американський посадовець, знайомий з дискусіями, підтвердив, що адміністрація Байдена обговорює з українськими лідерами потенційне обумовлення майбутньої економічної допомоги “реформами, спрямованими на боротьбу з корупцією та перетворення України на більш привабливе місце для приватних інвестицій”.

Представник МЗС України не відповів на прохання про коментарі. Натомість президент Володимир Зеленський звільнив кількох високопосадовців Міністерства оборони під час нещодавніх розслідувань проти хабарників – сигнал США та Європі, що він дослухається.

Вільям Тейлор, колишній посол США в Україні, зауважив, що багато звичайних українців, ймовірно, схвально сприймуть цю стратегію, тому що вони також втомилися від повсюдної корупції у країні.

У документі мовиться, що виконання американських цілей щодо України містить виконання обіцянок США надати обладнання та навчання, щоб допомогти Збройним силам України відбивати атаки Кремля.

У конфіденційній версії також описуються цілі США, такі як допомога у реформуванні елементів апарату національної безпеки України, щоб забезпечити “децентралізований, толерантний до ризику підхід до виконання завдань” та зменшити “можливості для корупції”.

Хоча військовий альянс НАТО не близький до того, щоб дозволити Україні приєднатися, американська стратегія часто посилається на бажання змусити українську армію прийняти стандарти НАТО.

Однією з очікуваних віх, зазначених у конфіденційній версії, є те, що Міністерство оборони “створює професійний молодший офіцерський і сержантський корпус відповідно до стандартної доктрини та принципів НАТО”.

Навіть формат і зміст українських оборонних документів мають “відображати термінологію НАТО”, зазначається у конфіденційному розділі стратегії.

Одна з цілей містить створення “плану опору на національному рівні”. У виданні зауважили, що це може натякати на те, що цивільні українці будуть чинити відсіч, якщо Росія окупує більше території. Водночас офіційний представник Державного департаменту не прояснив цього питання.

Згідно з одним із конфіденційних розділів, США також хочуть, щоб Україна виробляла власну військову техніку, створивши “власну оборонну промисловість, здатну задовольнити основні потреби”, а також середовище, яке стимулює стартапи оборонних інформаційних технологій.

Представники США особливо стурбовані роллю невеликої еліти в українській економіці.

Деолігархізація, зокрема енергетичного та гірничодобувного секторів, є основним принципом для відновлення кращої України, – мовиться у публічній частині стратегії. Одним із показників успіху, згідно з конфіденційною версією, є те, що український уряд “впроваджує суттєві реформи щодо децентралізації контролю над енергетичним сектором”.

Сполучені Штати, схоже, прагнуть допомогти українським інституціям у розбудові наглядових можливостей. Перелічені цілі містять усе: від допомоги місцевим органам влади в оцінці корупційних ризиків до реформ у відділах кадрів.

Як один із прикладів, у стратегії зазначається, що США допомагають Рахунковій палаті України посилити її аудит і пов’язану з нею роботу, аби відстежувати пряму бюджетну підтримку зі Сполучених Штатів.

Стратегія описує способи, якими США допомагають сектору охорони здоров’я, кіберзахисту та організаціям, які борються з дезінформацією. Також мовиться про підтримку антимонопольних зусиль та ініціатив, щоб стимулювати збільшення податкових надходжень до скарбниці країни.

Конфіденційна ж частина закликає фінансову систему України “збільшити обсяги кредитування для заохочення розширення бізнесу” та зменшити роль держави в банківському секторі.

Видається, стратегію США спрямовано на те, щоб Україна не лише зберегла свою орієнтацію на Захід, але й розвинула особливі зв’язки зі США.

Зокрема стратегія також закликає до відновлення дипломатичної присутності США в Україні, виходячи за межі Києва – до таких міст, як Львів, Одеса, Харків і Дніпро.

У мережі поширився інтернет-тренд щодо приручення домашніх тварин — до нього долучилися й українські військові. Наприклад, користувачка @wikentiyax розповіла про долю кота, якого назвали Паладін.

Станом на 20 травня Сили оборони України контролюють Вовчанськ (Харківська область) приблизно на 60%. Водночас російські військові не припиняють штурмувати місто, зазначив заступник голови Харківської ОВА Роман Семенуха.

Джерело: InformNapalm  InformNapalm продовжує проводити розслідування на основі даних, отриманих від хактивістів групи “Кібер Спротив”,…

Заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади Максим Жорін прокоментував поточну ситуацію на фронті.

Продовольчий гігант Danone повідомив, що завершив продаж своїх активів та виходить з російського ринку, на який припадало близько 5% світових продажів компанії і де працював понад 30 років.