«Кожен долар чи євро, які ми отримуємо, це піт і кров»: міністр фінансів Марченко про міжнародну допомогу Україні

Джерело: Сергій Марченко у коментарі “Економічній правді”

Коментуючи міжнародну допомогу Україні, міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що всі гроші, які надходять до державного бюджету від союзників, “коштують великих зусиль” і відомству, і країні в цілому.

Відповідаючи на питання, яку суму Україна отримала від партнерів, і якою є підтверджена сума фінансування до кінця року, Марченко розповів, що до бюджету держави надійшло вже 23,648 мільярда доларів. При цьому планова цифра, за його словами, складає 42,4 мільярда доларів.

“У цьому році фінансування надходить ритмічно і в запланованому обсязі. Проте може скластися враження, що це – гарантована якимось дивом “манна небесна”, яка прилітає, і ми, Мінфін, бігаємо і розставляємо тарілки. На жаль, це не так. Кожен долар чи євро, які ми отримуємо, це піт і кров у буквальному сенсі цього слова. Ті ж США: їм комфортніше давати нам зброю, HIMARS, ракети – усе, що завгодно, але не гроші”, – зауважив очільник відомства.

Водночас він наголосив, що фінансування України – це питання виборців. Виборці у США, як пояснив Марченко, не розуміють, чому їх країна має утримувати наших пенсіонерів, лікарів, учителів.

“Вони кажуть: “У нас проблем немає?” Для нас – це спосіб виживання, у нас нема іншого варіанта. Для них – усе не так однозначно. Їм простіше дати зброю, ніж бюджетну підтримку, тож це складні перемовини”, – запевнив глава Мінфіну.

При цьому він підкреслив, що існує програма МВФ, яка з’явилася, бо це комфортно країнам, які дають нам допомогу. Для них МВФ – це експерти та аудитори, які “моніторять” усі процеси. Експерти МВФ взаємодіють із Нацбанком, представниками влади, громадянським суспільством, – розповів Марченко.

“Наративи про те, що у нас війна і нам у будь-якому випадку допоможуть, не працюють. Там об’єктивно оцінюють ситуацію. На початку війни ми їм казали: “У нас тут ракети, прильоти”. Вони ж відповідали: “Окей, а що у вас із поверненням податків до довоєнного рівня? Чому платники податків інших країн мають вас утримувати?” – зазначив міністр.

Також він додав, що представники цивілізованого світу хочуть розуміти, що Україна виконала свою частину роботи.

За словами Марченка, до кінця 2023 року всі заяви про виділення коштів від партнерів вже підтверджено.

Щодо непокритих ризиків, очільник відомства зауважив, що єдиним ризиком є бюджет сектору безпеки й оборони.

“Не можу вам сказати, на жаль, скільки непокритих видатків там є. Це найбільша зона ризику. Не можу сказати, яка може виникнути додаткова потреба щодо видатків у цих секторах”, – резюмував він.

Посол України у Сполучних Штатах Оксана Маркарова пояснила, чому президент України Володимир Зеленський скасував запланований виступ перед сенаторами США на таємному брифінгу.

В Україні триває 651-ша доба повномасштабного російського вторгнення. За цей час українські захисники знищили понад 335 тисяч російських військових.

Протягом минулої доби відбулося 97 бойових зіткнень. Загалом ворог завдав 4 ракетних та 104 авіаційних удари, здійснив 101 обстріл з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.

Вночі 6 грудня російські окупанти атакували Україну 48 ударними безпілотниками типу “Shahed”. З них 41 було збито силами протиповітряної оборони.

30 листопада чотири турецькі винищувачі F-16 прибули на 86-ту авіабазу Борча в Румунії, щоб вперше взяти участь у розширеній місії НАТО з контролю за повітрям на півдні.