Криза вугільної промисловості у Росії: шахти на межі банкрутства

Джерело: Newsweek

Російська вугільна промисловість переживає кризу через загрозу банкрутства шахт на фоні низьких світових цін.

Російські ЗМІ повідомляють, що російський уряд шукає шляхи розв’язання проблеми різкого зниження експорту та доходів галузі, а державна корпорація розвитку “ВЕБ.РФ” готова взяти під контроль збанкрутілі активи.

Ісаак Леві з Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) вважає, що санкції проти Росії через її вторгнення в Україну, а також зниження продажів до Китаю суттєво позначилися на промисловості РФ.

Росія є шостим найбільшим виробником вугілля у світі, важливим для монопрофільних міст. Хоча вугілля не має такого ж значення для ВВП, як нафта і газ, санкції після вторгнення в Україну серйозно вдарили по галузі. Європа заборонила імпорт вугілля з Росії у 2022 році, що змусило країну шукати нові ринки, але Китай і Індія зменшили імпорт через санкції та прагнення диверсифікувати постачальників.

Минулого року доходи Росії від експорту вугілля морським транспортом впали на 22% до $24,9 млрд порівняно з $32,2 млрд у 2023 році. За даними CREA, обсяги експорту впали на 15% за той самий період.

Обсяги експорту до Китаю впали на “різку” п’яту частину (20%) – до 16 мільйонів тонн, а до Південної Кореї — більш ніж на третину (35%), до 8,4 мільйона тонн.

У 2024 році всі компанії вугільної промисловості Росії зафіксували збитки, і цьогоріч активи, що не входять до складу найбільших холдингів, не зможуть впоратися з високим борговим навантаженням.

Ціни на всі марки енергетичного вугілля, яке використовується для палива для турбін та виробництва електроенергії, вже протягом року залишаються нижчими за 35 доларів за тонну, що відповідає лише собівартості видобутку.

З січня по вересень 2024 року вугільна промисловість Росії зазнала збитків у 1 мільярд доларів. Майже половина підприємств є збитковими, що змусило Путіна ввести надзвичайні заходи підтримки.

Керівник групи CREA з аналізу європейсько-російської політики та енергетики зазначив, що інфраструктура Росії не справляється з поточними обсягами експорту вугілля, а через збитки в галузі минулого року немає зацікавленості у запуску нових активів на ринок.

“Через низку проблем виробники стикаються з низькою нормою прибутку, “в результаті чого російські експортери були змушені скоротити поставки за всіма маршрутами”, — сказав керівник групи CREA.

24 січня Державний департамент США видав указ про “призупинення роботи” щодо усієї чинної іноземної допомоги та зупинив надання нової допомоги, виконуючи розпорядження президента Дональда Трампа.

Президент США, Дональд Трамп під час телефонної розмови з прем’єркою Данії Метте Фредеріксен наголосив на серйозності своїх намірів щодо Гренландії, хоча уряд Данії відразу відкинув ідею продажу острова.

Тисячі протестувальників зібралися на центральній площі Братислави в п’ятницю, тримаючи банери проти політичного зближення прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо з Росією.

Російська вугільна промисловість переживає кризу через загрозу банкрутства шахт на фоні низьких світових цін.

23 січня у найбільшій галереї сучасного мистецтва України Art Ukraine Gallery відбувся благодійний перформанс SOUL за участі легендарного художника Анатолія Криволапа та всесвітньо відомої мисткині й голівудської акторки українського походження Марини Мазепи.