Киснева терапія засвідчила ефективність у лікуванні ПТСР у ветеранів

Джерело: Neuroscience News

Гіпербарична киснева терапія (HBOT) показала ефективність у лікуванні посттравматичного стресового розладу (ПТСР), особливо у пацієнтів, яким не допомагають традиційні методи лікування.

У дослідженнях ветеранів бойових дій HBOT призвела до значного зменшення симптомів ПТСР, таких як флешбеки, підвищена пильність та дратівливість, а також покращила зв’язки між різними ділянками мозку, що підтверджено за допомогою функціональної МРТ.

Терапія включає 60 сеансів чистого кисню під високим тиском і показала потенціал загоїти “біологічну рану” мозку, пов’язану з ПТСР. Цей метод може стати новою надією для мільйонів людей у світі, які страждають від ПТСР.

Дослідження, проведене Тель-Авівським університетом та Центром гіпербаричної медицини в Медичному центрі Шаміра, підтвердило, що HBOT ефективно зменшує симптоми, на які не мають впливу психотерапія чи ліки.

“У багатьох випадках ПТСР стійкий до психотерапії та звичайних психіатричних препаратів. Попередні дослідження стійких до терапії пацієнтів виявили зміни в структурі та функції тканин мозку, або “біологічну рану”, яка пояснює таку резистентність до лікування. У нашому дослідженні ми хотіли визначити, чи може гіпербарична терапія допомогти таким пацієнтам”, – кажуть вчені.

Суть дослідження

Дослідження, яке проводилося з 2019 по 2023 рік, включало 98 ветеранів ЦАХАЛу з ПТСР. Учасників поділили на дві групи: одна проходила гіпербаричну кисневу терапію (HBOT), а інша – плацебо-процедуру.

Терапія включала 60 двогодинних сеансів, під час яких пацієнти дихали 100% киснем під тиском у 2 атмосфери.

“Наш протокол передбачає почергове дихання киснем і звичайним повітрям: кожні 20 хвилин пацієнт знімає кисневу маску і п’ять хвилин дихає звичайним повітрям. Зниження рівня кисню на рівні тканин активізує процеси загоєння і у такий спосіб посилює терапевтичний ефект”.

Результати свідчать, що у групі, яка отримувала HBOT, покращився зв’язок у мозкових мережах, зменшилися симптоми ПТСР, а на фМРТ-скануваннях помітні позитивні зміни у мозкових структурах. У групі плацебо змін не було.

Професори, що проводили дослідження, зазначають, що HBOT сприяє біологічному загоєнню мозку та покращує клінічні симптоми ПТСР.

Вони наголошують на важливості проведення лікування в професійних гіпербаричних центрах під наглядом кваліфікованих спеціалістів, оскільки неправильне застосування терапії може нашкодити.

Це дослідження дає надію, що HBOT може стати ефективним методом лікування ПТСР для тих, хто не отримує полегшення від традиційних підходів, і дозволяє повернути пацієнтів до нормального життя в суспільстві та сім’ї.

В Естонії побоюються, що Кремль може спробувати захопити східні регіони країни, прикриваючись “захистом російської діаспори”, щоб спровокувати глобальний конфлікт з НАТО.

Детективи Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України виявили підприємство в Київській області, яке незаконно виробляло та продавало етиловий спирт у великих обсягах. Компанія спеціалізується на виробництві органічних розчинників.

Рятувальна служба Reinoldus у місті Унна (земля Північний Рейн-Вестфалія) опинилася в центрі скандалу через практику серед своїх співробітників. Виявилося, що працівники створили так званий “чорний список”, де фіксували кількість загиблих під час 24-годинних змін. Той, хто “вигравав” за кількістю смертей, отримував перехідний трофей.

План обраного президента Дональда Трампа щодо купівлі Гренландії стане найбільшим територіальним придбанням США в історії.

АТ “Укрзалізниця” додала 52 вагони до поїздів по всій Україні, щоб задовольнити підвищений попит серед пасажирів під час свят.