Киснева терапія засвідчила ефективність у лікуванні ПТСР у ветеранів

Джерело: Neuroscience News

Гіпербарична киснева терапія (HBOT) показала ефективність у лікуванні посттравматичного стресового розладу (ПТСР), особливо у пацієнтів, яким не допомагають традиційні методи лікування.

У дослідженнях ветеранів бойових дій HBOT призвела до значного зменшення симптомів ПТСР, таких як флешбеки, підвищена пильність та дратівливість, а також покращила зв’язки між різними ділянками мозку, що підтверджено за допомогою функціональної МРТ.

Терапія включає 60 сеансів чистого кисню під високим тиском і показала потенціал загоїти “біологічну рану” мозку, пов’язану з ПТСР. Цей метод може стати новою надією для мільйонів людей у світі, які страждають від ПТСР.

Дослідження, проведене Тель-Авівським університетом та Центром гіпербаричної медицини в Медичному центрі Шаміра, підтвердило, що HBOT ефективно зменшує симптоми, на які не мають впливу психотерапія чи ліки.

“У багатьох випадках ПТСР стійкий до психотерапії та звичайних психіатричних препаратів. Попередні дослідження стійких до терапії пацієнтів виявили зміни в структурі та функції тканин мозку, або “біологічну рану”, яка пояснює таку резистентність до лікування. У нашому дослідженні ми хотіли визначити, чи може гіпербарична терапія допомогти таким пацієнтам”, – кажуть вчені.

Суть дослідження

Дослідження, яке проводилося з 2019 по 2023 рік, включало 98 ветеранів ЦАХАЛу з ПТСР. Учасників поділили на дві групи: одна проходила гіпербаричну кисневу терапію (HBOT), а інша – плацебо-процедуру.

Терапія включала 60 двогодинних сеансів, під час яких пацієнти дихали 100% киснем під тиском у 2 атмосфери.

“Наш протокол передбачає почергове дихання киснем і звичайним повітрям: кожні 20 хвилин пацієнт знімає кисневу маску і п’ять хвилин дихає звичайним повітрям. Зниження рівня кисню на рівні тканин активізує процеси загоєння і у такий спосіб посилює терапевтичний ефект”.

Результати свідчать, що у групі, яка отримувала HBOT, покращився зв’язок у мозкових мережах, зменшилися симптоми ПТСР, а на фМРТ-скануваннях помітні позитивні зміни у мозкових структурах. У групі плацебо змін не було.

Професори, що проводили дослідження, зазначають, що HBOT сприяє біологічному загоєнню мозку та покращує клінічні симптоми ПТСР.

Вони наголошують на важливості проведення лікування в професійних гіпербаричних центрах під наглядом кваліфікованих спеціалістів, оскільки неправильне застосування терапії може нашкодити.

Це дослідження дає надію, що HBOT може стати ефективним методом лікування ПТСР для тих, хто не отримує полегшення від традиційних підходів, і дозволяє повернути пацієнтів до нормального життя в суспільстві та сім’ї.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.