Китай: переговори в Саудівській Аравії допомогли досягти «консенсусу» стосовно України

Джерело: Reuters

Міжнародні переговори у Саудівській Аравії, що відбулися у вихідні, допомогли “консолідувати міжнародний консенсус” відносно пошуку мирного вирішення кризи в Україні, заявили у міністерстві закордонних справ Китаю.

У переговорах у Джидді, що завершилися в неділю, брали участь понад 40 країн, у тому числі Китай, Індія, США та країни Європи, але не Росія.

Спеціальний представник КНР з євразійських справ Лі Хуей мав змогу “поспілкуватися з усіма сторонами щодо політичного врегулювання війни, він також вислухав думки та пропозиції всіх сторін і ще більше зміцнив міжнародний консенсус”.

Усі сторони позитивно прокоментували присутність Лі Хуея та повністю підтримали позитивну роль Китаю у сприянні мирним переговорам, – мовиться в заяві.

У заяві також зазначено, що Китай продовжуватиме зміцнювати діалог на основі своєї мирної пропозиції з 12 пунктів і “накопичувати взаємну довіру”. Утім, не вдаючись у конкретні подробиці.

На думку аналітиків, присутність Китаю свідчить про можливі зміни в підході Пекіна, але не про поворот у підтримці Москви.

Пекін відмовився засуджувати Москву за повномасштабне вторгнення, розпочате в лютому 2022 року. У КНР запропонували власний мирний план, одначе Сполучені Штати та НАТО поставилися до нього скептично.

Однак нині у Пекіні посилюється побоювання, що тривалий конфлікт зрештою дестабілізує владу Путіна.

Дводенна зустріч у Джидді була частиною дипломатичного прагнення України заручитися підтримкою, окрім своїх основних західних прихильників, звернувшись до країн Глобального Півдня, які не хотіли приймати чийсь бік у конфлікті, що вразив світову економіку.

Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.

Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.