Китай прагне перетворити БРІКС на «антизахідний альянс» – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Індія і Бразилія не підтримали пропозицію Китаю щодо розширення групи БРІКС шляхом включення до її складу інших країн, що розвиваються. У такий спосіб Пекін прагне посилити свій політичний вплив на тлі протистояння зі США.

Як пояснили у виданні, в межах майбутнього саміту БРІКС, запланованого на серпень, країни-учасниці планують обговорити питання розширення групи шляхом включення Індонезії та Саудівської Аравії. Саме Китай наполягає на залученні нових країн в організацію. Потенційних кандидатів нараховуються десятки держав.

За словами джерел, Бразилія хоче частково уникнути розширення, щоб не розгнівати США і ЄС, які побоюються перетворення БРІКС на “антизахідну коаліцію”. Вони розповіли, що Бразилія “тихо працює” для уникнення прямого протистояння всередині БРІКС і чинить опір тиску з боку Китаю.

Своєю чергою, Індія планує розробити чіткі правила, які дозволять іншим країнам наблизитися до групи, при цьому не вступаючи до неї формально, зокрема йдеться про статус так званого “спостерігача”. Як стверджують індійські джерела, в питанні можливого розширення БРІКС Індія хоче орієнтуватися на демократичні країни, що розвиваються, такі як Аргентина і Нігерія. Тому кандидатура Саудівської Аравії з династичною автократією Індії не подобається.

Натомість Південна Африка виступає за обговорення різних варіантів членства нових країн і поки що не висловила категоричного заперечення щодо розширення. При цьому Росія також не має твердої позиції щодо розширення БРІКС.

“У цілому це можна вважати підтримкою розширення БРІКС, але – без особливого ентузіазму. Це слідування прикладу інших. Ми не будемо блокувати будь-яке рішення”, – прокоментував глава Ради із зовнішньої і оборонної політики РФ Федір Лук’янов.

Як пояснили в китайському МЗС, питання розширення БРІКС в будь-якому випадку вимагатиме згоди всіх країн-учасниць, зокрема Бразилії, Росії, Індії, Китаю і Південної Африки.

  • Південно-Африканська Республіка, яка раніше повідомляла, що до блоку БРІКС хочуть приєднатися деякі європейські країни, не надіслала запрошення на серпневий саміт лідерам західних держав.
  • The Times повідомило, що влада Південної Африки попросила російського президента Володимира Путіна не приїжджати на саміт БРІКС, а долучитися до зустрічі в онлайн-форматі.
  • Рамафоса розповів, що лідери держав-учасниць саміту БРІКС обговорять повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Найімовірніший кандидат у канцлери ФРН, лідер ХДС Фрідріх Мерц наголосив, що прагне незалежності Європи від США у питаннях оборони.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров 24 лютого, ймовірно, відвідає Туреччину, щоб обговорити переговори Москви з представниками США щодо завершення війни в Україні та можливу роль Анкари в цьому процесі. Про це повідомило джерело у Міністерстві закордонних справ Туреччини.

Патріарх Варфоломій I заявив, що суверенітет України не підлягає переговорам і не може стати предметом торгів.

Уряд Великої Британії оголосить 24 лютого новий пакет санкцій проти Росії, який стане найбільшим з початку повномасштабного вторгнення, повідомив міністр закордонних справ Девід Леммі.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш напередодні третіх роковин початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вкотре закликав до укладання справедливого, міцного та довгострокового миру.