Лазівка в санкціях ЄС: Болгарія допомогла РФ заробити €1 млрд – Politico

Джерело: Politico

Єврокомісія проведе розслідування у Болгарії після того, як російська нафтова компанія “Лукойл” заробила 1 мільярд євро для військового бюджету РФ, скориставшись лазівкою в санкціях ЄС.

За даними видання, скориставшись своїм звільненням від заборони ЄС на постачання російської нафти, узгодженим минулого року, Болгарія сприяла тому, щоб мільйони барелів московської нафти потрапили на російський нафтопереробний завод на своїй території, який потім експортував різні види нафтопродуктів за кордон, зокрема до країн ЄС.

“Ми звертаємо на це увагу і попросили болгар пояснити ситуацію. Це правда, що ці винятки можуть створювати проблеми”, – прокоментував високопосадовець Єврокомісії на умовах анонімності.

При цьому вдалося встановити, що окрім близько 983 млн євро, які ця лазівка принесла Росії через податки на виробництво та експорт, вона також принесла майже 500 млн євро прибутку для власника нафтопереробного заводу “Лукойл” з моменту набуття чинності звільнення від податку 5 лютого.

Цікаво, що з технічного боку “Лукойл” не порушив санкції, однак лише з березня по липень цього року відвантажив майже три мільйони барелів нафтопродуктів російського походження морем, в тому числі до таких країн ЄС, як Мальта.

Зокрема це еквівалентно приблизно одному з кожних п’яти барелів сирої нафти, що прибуває до місцевого порту Бургас і потім переробляється на нафтопереробному заводі.

Своєю чергою, це питання викликало політичну реакцію у Болгарії. Так, коментуючи результати дослідження, прем’єр-міністр країни Ніколай Денков заявив, що здивований “масштабами, в яких розгортається ця схема уникнення санкцій”, і пообіцяв, що там, де санкції “безсилі, закони будуть відповідно вдосконалюватися”.

Москва готова до мирних переговорів з Україною на основі так званих “Стамбульських домовленостей”, заявив глава РФ Володимир Путін.

Під час саміту G7, президент США Дональд Трамп був “надзвичайно вражений та сповнений ентузіазму” через результати далекобійних атак України по цілях углиб території Росії. Також глава Білого дому погодився на посилення санкцій проти російського енергетичного сектору.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва більше не вважає США “об’єктивним посередником” у контексті війни проти України та звинуватив Вашингтон у посиленні тиску на Росію.

В Україні стартував перший етап трансформації Сил оборони, у межах якого запровадили нові мотиваційні контракти для військовослужбовців і цивільних.

Росія розглядає можливість імпорту бензину та дизельного пального, а також запровадження субсидій для стримування цін на тлі дефіциту, спричиненого українськими ударами по нафтопереробних заводах.