Лідери Туреччини та Греції пообіцяли відновити переговори після року напружених відносин

Джерело: Reuters

12 липня Греція та Туреччина домовилися відновити переговори та вжити заходів щодо зміцнення довіри, країни привітали новий “позитивний клімат” у відносинах після більш як року напруженості між історичними противниками.

Союзники з Організації Північноатлантичного договору десятиліттями ворогували з низки питань, включаючи те, де починаються і закінчуються їхні континентальні шельфи, енергетичні ресурси, польоти над Егейським морем та етнічний розкол Кіпру.

Минулого року президент Туреччини Таїп Ердоган припинив двосторонні переговори через суперечку щодо порушення повітряного простору та після звинувачень прем’єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса у тиску на Сполучені Штати з метою блокування продажу винищувачів F-16 Анкарі.

Відносини покращилися, коли Греція стала однією з перших країн, яка направила своїх рятувальників після руйнівного землетрусу, який стався в Туреччині в лютому.

12 липня Ердоган та Міцотакіс зустрілися під час саміту НАТО у Вільнюсі, вперше з березня минулого року.

Обом країнам вигідно, щоб позитивний клімат, який сформувався у двосторонніх відносинах за минулі місяці, мав послідовність, – мовиться в ідентичних, але різних заявах офісів двох лідерів. – Сторони домовилися розвивати позитивну динаміку та активізувати численні канали зв’язку між двома країнами в найближчий період.

Обидва лідери сподіваються на “частіші контакти на всіх рівнях”.

Також узгоджено, що наступне засідання Ради співробітництва високого рівня, механізму, який обидві країни створили в 2010 році для зближення, відбудеться восени в місті Салонкі на півночі Греції.

  • 6 квітня міністр оборони України Олексій Резніков перебував у Греції з візитом, де йому пообіцяли більше постачань артилерії та боєприпасів до стрілецької зброї, доступ до грецьких шпиталів для поранених військовослужбовців та додаткові БМП радянських часів.
  • 14 лютого міністр національної оборони Греції Ніколаос Панайотопулос взяв участь у зустрічі Контактної групи з питань оборони України, яка була організована за ініціативи міністра оборони США Ллойда Остіна.
  • Президент Туреччини Таїп Ердоган заявив, що законопроєкт про ратифікацію вступу Швеції до НАТО не буде внесено до парламенту до осені.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі здійснив візит до Сирії, ознаменувавши відновлення дипломатичних відносин між двома країнами після 14-річної перерви.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю The New York Times заявив, що зараз Володимир Путін не планує нападати на Естонію, але це може статися через 5–7 років.

У Ніжині, що на Чернігівщині, під час на даху залізничного вагона загинув 15-річний хлопець. Він отримав ураження струмом.

У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.