Лідери ЄС визнали, що блок «не досягнув» своїх цілей щодо постачання Україні боєприпасів
Джерело: The Guardian
У листі, підписаному лідерами Німеччини, Нідерландів, Естонії, Чехії та Данії, йдеться про те, що ЄС “не досягнув” своїх цілей щодо постачання Україні артилерійських боєприпасів, тож і європейці повинні подвоїти зусилля.
“На початку минулого року ЄС взяв на себе амбітну мету поставити Україні 1 мільйон артилерійських снарядів до кінця березня 2024 року. Сувора правда: ми не досягли цієї мети. Росія нікого не чекає, і нам потрібно діяти зараз. Якщо Україна програє, довгострокові наслідки та витрати будуть набагато вищими для всіх нас. Ми, європейці, несемо особливу відповідальність. Тому треба діяти. Від цього залежить майбутнє Європи”, – йдеться в листі.
Листа підписали канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас, прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала і прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен.
Раніше канцлер Німеччини заявив, що має на меті отримати ясність і переконливі докази того, що інші країни-члени, зокрема Франція, роблять внесок у військові зусилля. Після того, як він висловив такі занепокоєння, Європейська служба зовнішніх дій провела опитування, вимагаючи від кожної країни-члена розкрити свої заплановані витрати на 2024 рік.
Джерела кажуть, що деякі країни відмовилися оприлюднити свої зобов’язання.
У своєму листі п’ятірка лідерів стверджує, що підтримка, яку ЄС продемонстрував Україні, досягла “відчутного успіху” і завадила Росії досягти своєї початкової мети.
“Але наші зусилля не повинні згаснути. Ми повинні відновити нашу рішучість і подвоїти наші зусилля, щоб забезпечити нашу підтримку стільки, скільки буде потрібно”, – попереджають вони.
- Згідно з проєктом висновків саміту, лідери Європейського Союзу у четвер, 1 лютого, запропонують проводити щорічні дебати щодо запланованого пакету допомоги Україні на 50 мільярдів євро для подолання опору з боку Угорщини.
30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.
Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.
Експерти ООН дійшли висновку, що теракт в Оленівці у липні 2022 року організували під керівництвом Міноборони РФ.
Європейський Союз досяг нової торговельної угоди з Україною, котра замінить спеціальний режим безмитної торгівлі, запроваджений після повномасштабного вторгнення Росії.
Міноборони ініціювало внесення змін до законодавства, що передбачають 12-місячну відстрочку від мобілізації для добровольців, котрі відслужили за “Контрактом 18–24”. Уряд схвалив відповідний законопроєкт на засіданні у п’ятницю.