Литва вимагає збільшити допомогу Україні до 72 млрд євро

Джерело: Reuters

Європейський Союз має виділити більше коштів на підтримку України у своєму довгостроковому бюджеті та збільшити фінансування на військову логістику ЄС, заявила міністерка фінансів Литви Гінтаре Скайсте.

У межах перегляду бюджету ЄС на 2021-2027 роки Європейська комісія у червні запропонувала виділити Україні 50 мільярдів євро грантів та кредитів, щоб підтримувати фінансування Києва під час боротьби з російською агресією.

Цього року ЄС виплатить Україні 18 мільярдів євро пільгових кредитів, але якщо запропонована загальна сума в 50 мільярдів збережеться, країна отримуватиме лише 12,5 мільярдів євро щороку з 2024 по 2027 рік.

Якщо ви розділите суму на чотири роки, вона буде нижчою, ніж цього року. Тому наша пропозиція полягає в тому, що можливо ми зможемо отримати той самий рівень, який був у 2023 році, — зазначила Скайсте агентству Reuters. — Якби у нас був той самий рівень, що й у 2023 році, це було б 72 мільярди.

Перегляд бюджету ЄС має також збільшити фінансування на військову логістику – дороги, порти, мости та аеропорти, які дозволяють Збройним силам швидко пересуватися – оскільки спочатку виділених на ці цілі 1,7 мільярда євро було недостатньо.

Скайсте зазначила, що лише для Литви ця галузь перевищує один мільярд євро.

Уряди ЄС прагнуть досягти угоди щодо бюджету на 2021-2027 роки до кінця 2023 року, водночас переговори просуваються складно, оскільки Комісія також попросила 15 додаткових мільярдів євро зокрема для розв’язання питань міграції.

Щоб покрити частину витрат, виконавча влада ЄС хоче, щоб уряди виділили ЄС нові потоки доходів від торгівлі викидами CO2 та 0,5% номінальної бази прибутку компаній ЄС.

Литва не підтримала ні те, ні інше, оскільки доходи від торгівлі викидами вже були використані урядом для інвестування у перехід економіки від викопного палива, а гроші від компаній уже надходили до бюджету ЄС через національний внесок на основі валового національного доходу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію станом на 22:00 23 червня. З початку доби відбулося 116 бойових зіткнень. Ворог концентрував свої зусилля на Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони знають про плани ворога та роблять все, щоб їх зірвати.

23 червня глава Міноборони Чехії Яна Чернохова повідомила, що перші снаряди, закуплені в межах чеської ініціативи, передадуть Україні вже наприкінці червня.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Станом на 23 червня російські війська намагаються закріпитися на західних околицях села Новоолександрівка на Донеччині. Сили Оборони України проводять ураження живої сили, щоб зупинити подальше просування ворога.

Інтереси безпеки Німеччини та Європи безпосередньо торкаються війни Росії проти України, заявив міністр економіки ФРН Роберт Габек у Пекіні на зустрічі з головою Національної комісії з розвитку та реформ (NDRC) Чженом Шаньцзе. Також сторони обговорювали й висновки Єврокомісії щодо можливого введення тарифів на китайські електромобілі.