МАГАТЕ фінансувало російські ядерні дослідження в окупованому Криму – розслідування
Джерело: Радіо Свобода
Міжнародне агентство з атомної енергії фінансувало російські ядерні дослідження у тимчасово окупованому Криму навіть після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Попри те, що організація офіційно визнає Крим українською територією.
У 2015 році Росія навіть відмовилася підписувати річний звіт організації через те, що навчальний ядерний реактор під Севастополем був зазначений у ньому як український (Севастополь вказаний як територія України і в інших щорічних звітах МАГАТЕ, наприклад за 2022 рік).
У розпорядженні видання опинилися кілька внутрішніх документів МАГАТЕ щодо двох наукових проєктів, які отримали підтримку агентства. Мова про “Дослідження тимчасових тенденцій забруднення у прибережних російських районах Чорного моря за допомогою ядерних та інших аналітичних методів” 2016 року. Серед цих районів фігурує український Севастополь. Проєкт став частиною ширшого проєкту МАГАТЕ, в рамках якого подібні дослідження проводили у кількох країнах.
Це порушення, тому що МАГАТЕ офіційно вважає, що Севастополь – це українська територія, як і Донецька, Луганська, Запорізька області та всі окуповані території України, – наголосила колишня членкиня колегії Державної інспекції ядерного регулювання України Ольга Кошарна.
Виконавець проєкту – Об’єднаний інститут ядерних досліджень із м. Дубна (Росія). Хоча у тексті угоди не описали фінансову сторону, проте в одному з пунктів зазначили, що МАГАТЕ – спонсор проєкту.
Ще один документ – адресована міжнародній організації грантова заявка, підготовлена Об’єднаним інститутом ядерних досліджень за кілька місяців до підписання угоди 2016 року. Там теж кілька разів згадується взяття проб у Севастополі.
Інший російський науковий проєкт, використаний МАГАТЕ, стосувався вивчення міграції птахів та поширення пташиного грипу за допомогою ізотопного аналізу. За угодою, МАГАТЕ мали виплатити організаторам цього дослідження 60 тисяч євро. У звіті російська сторона вказала, що частину зразків пташиного пір’я зібрали в Криму. Чи це було від початку узгоджено з організацією – невідомо.
У відповідь на запит видання у МАГАТЕ повідомили, що продовжують розглядати Крим частиною України, а наукові проєкти, котрі фінансували, мали “виключно технічний характер”.
Окрім того, журналісти-розслідувачі з’ясували, що цього тижня у Москві стартує організований за гроші МАГАТЕ тренінг. Частина учасників приїхали з тимчасово окупованого Донецька після того, як секретаріат агентства схвалив їхні кандидатури. У внутрішніх документах МАГАТЕ країною проживання цих громадян зазначено Росію.
Натомість у МАГАТЕ ніяк не прокоментували московський тренінг за участю співробітників медичних закладів із Донецька.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.
8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.
У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.