МАГАТЕ фінансувало російські ядерні дослідження в окупованому Криму – розслідування

Джерело: Радіо Свобода

Міжнародне агентство з атомної енергії фінансувало російські ядерні дослідження у тимчасово окупованому Криму навіть після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Попри те, що організація офіційно визнає Крим українською територією.

У 2015 році Росія навіть відмовилася підписувати річний звіт організації через те, що навчальний ядерний реактор під Севастополем був зазначений у ньому як український (Севастополь вказаний як територія України і в інших щорічних звітах МАГАТЕ, наприклад за 2022 рік).

У розпорядженні видання опинилися кілька внутрішніх документів МАГАТЕ щодо двох наукових проєктів, які отримали підтримку агентства. Мова про “Дослідження тимчасових тенденцій забруднення у прибережних російських районах Чорного моря за допомогою ядерних та інших аналітичних методів” 2016 року. Серед цих районів фігурує український Севастополь. Проєкт став частиною ширшого проєкту МАГАТЕ, в рамках якого подібні дослідження проводили у кількох країнах.

Це порушення, тому що МАГАТЕ офіційно вважає, що Севастополь – це українська територія, як і Донецька, Луганська, Запорізька області та всі окуповані території України, – наголосила колишня членкиня колегії Державної інспекції ядерного регулювання України Ольга Кошарна.

Виконавець проєкту – Об’єднаний інститут ядерних досліджень із м. Дубна (Росія). Хоча у тексті угоди не описали фінансову сторону, проте в одному з пунктів зазначили, що МАГАТЕ – спонсор проєкту.

Ще один документ – адресована міжнародній організації грантова заявка, підготовлена Об’єднаним інститутом ядерних досліджень за кілька місяців до підписання угоди 2016 року. Там теж кілька разів згадується взяття проб у Севастополі.

Інший російський науковий проєкт, використаний МАГАТЕ, стосувався вивчення міграції птахів та поширення пташиного грипу за допомогою ізотопного аналізу. За угодою, МАГАТЕ мали виплатити організаторам цього дослідження 60 тисяч євро. У звіті російська сторона вказала, що частину зразків пташиного пір’я зібрали в Криму. Чи це було від початку узгоджено з організацією – невідомо.

У відповідь на запит видання у МАГАТЕ повідомили, що продовжують розглядати Крим частиною України, а наукові проєкти, котрі фінансували, мали “виключно технічний характер”.

Окрім того, журналісти-розслідувачі з’ясували, що цього тижня у Москві стартує організований за гроші МАГАТЕ тренінг. Частина учасників приїхали з тимчасово окупованого Донецька після того, як секретаріат агентства схвалив їхні кандидатури. У внутрішніх документах МАГАТЕ країною проживання цих громадян зазначено Росію.

Натомість у МАГАТЕ ніяк не прокоментували московський тренінг за участю співробітників медичних закладів із Донецька.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 жовтня.  Загалом, від початку цієї доби, відбулося 107 бойових зіткнень.

Південна Корея розглядає план відправки в Україну відповідної кількості персоналу, включно з офіцерами розвідки та експертами щодо Північної Кореї. Відповідний крок влада країни може погодити після того, як КНДР відправила солдатів на підтримку Росії. 

Очільник Пентагону Ллойд Остін нагадав, що на початку повномасштабного вторгнення українські військові організовували засідки у Київській області на російські танки з коктейлями Молотова у руках. Тоді як нині українське військо має у своєму розпорядженні найкращі у світі БпЛА для знищення росіян.

Військово-морські сили України вперше взяли участь у найбільших навчаннях НАТО з використання безпілотних систем у морських операціях REPMUS 24. Під час навчань система DELTA інтегрувалась з іншими бойовими системами, що дозволило обмінюватися даними та розмежувати “свої” та “ворожі” сили. Це значно покращило управління операціями та підвищило рівень координації дій учасників маневрів.

Міноборони кодифікувало та допустило до постачання український багі “Варан”. Його основою є силовий каркас для надскладних умов експлуатації. На багі встановлено потужний турбодизельний двигун та автоматичну 5-ступінчасту коробку передач.