Макрон відвідав Гренландію на тлі погроз Трампа щодо її анексії
Президент Франції Емманюель Макрон у неділю здійснив візит до Гренландії, демонструючи солідарність з Данією та рішучість Європи на тлі агресивних заяв експрезидента США Дональда Трампа про можливу анексію острова.
Джерело: Reuters.
Це перший візит іноземного лідера до Гренландії після того, як Трамп публічно заявив про бажання США “захопити” стратегічно важливий арктичний регіон, багатий на ресурси, і не виключив застосування сили. У березні цього року американську військову базу на острові відвідав віцепрезидент США Джей Ді Венс.
Макрон прибув на запрошення прем’єр-міністрів Данії та Гренландії. За словами французької сторони, його візит є сигналом підтримки територіальної цілісності Данії та прагнення захистити регіон від “зловживань”. Президент Франції планує відвідати столицю Нуук, льодовик та гідроелектростанцію, що фінансується Євросоюзом, а також обговорити з місцевою владою безпекову ситуацію в Арктиці та кліматичні загрози.
Прем’єр-міністр Гренландії Єнс-Фредерік Нільсен заявив, що Франція підтримувала острів із моменту перших заяв про його можливе захоплення: “Ця підтримка – і необхідна, і приємна”.
Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро у коментарі RTL підкреслив: “Гренландія – це європейська територія, і цілком природно, що Європа, а зокрема Франція, демонструє свою зацікавленість”.
Згідно з опитуванням IFOP, 77% французів і 56% американців не схвалюють ідею анексії Гренландії США. Водночас 43% французів підтримали б застосування військової сили для запобігання такому вторгненню.
Попри те, що Гренландія має статус самоврядної території в складі Данії і не є частиною ЄС, Париж розглядає можливість надання нової якості партнерству між островом та Євросоюзом.
На тлі зростання агресивності з боку Вашингтона, Данія – один із найближчих союзників США в Європі – активізує військову співпрацю з Францією. Зокрема, Копенгаген нещодавно замовив французькі зенітні ракети. На думку аналітиків, залучення Франції як єдиної ядерної держави ЄС дозволяє Данії проєктувати “жорстку силу” у відповідь на нову геополітичну динаміку.
“Більш агресивна позиція адміністрації Трампа стала шоком, який робить французьке бачення більш автономної Європи привабливим для Данії”, – прокоментував Флоріан Відаль з аналітичного центру IFRI. – “З погляду скандинавських країн, Франція – це військова сила, яка має значення”.
- Міністерство оборони США має намір включити Гренландію у зону відповідальності Північного командування збройних сил, котре займається забезпеченням оборони Північної Америки. Рішення має символічне й стратегічне значення, позаяк тісніше інтегрує острів до американської системи оборони, особливо у контексті посилення впливу в Арктиці.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.
Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.