Мальтійські «золоті» паспорти купували підсанкційні російські громадяни – FT

Джерело: Financial Times

Не менш ніж семеро російських бізнесменів та посадовців, що перебувають під санкціями ЄС, США та України через війну, отримали паспорти Мальти за схемою “золотих віз”, котра дозволяє частково обходити заборону на в’їзд.

Так, російський бізнесмен Альберт Авдолян, що перебуває під санкціями ЄС через війну Росії проти України, може частково обходити заборону на поїздки завдяки мальтійському паспорту, який він придбав у межах “золотої” візової програми. Уже цього тижня Європейський суд має винести рішення щодо майбутнього цієї схеми.

Авдолян, який отримав паспорт у 2015 році, є одним із семи осіб, які набули громадянство Мальти і згодом потрапили під санкції США, ЄС або України через війну, повідомляє Financial Times з посиланням на урядову газету Мальти та витоки документів.

Відтак Авдолян, четверо дітей і дружина котрого також отримали мальтійські паспорти, все ще може їздити на Мальту, попри санкції ЄС через його бізнес, який “забезпечує значне джерело доходу” для російського уряду.

Загалом 16 осіб придбали громадянство Мальти, попри те, що були політично експонованими особами або пізніше з’явилися у санкційних списках чи були засуджені за злочини.

Мальта є останньою країною ЄС, яка продає громадянство, що викликало обурення Європейської комісії. ЄК подала позов до Суду ЄС, вимагаючи припинити програму, наголошуючи, що такі схеми “підривають саму суть і цілісність громадянства ЄС”.

Для когось це страховий поліс, для когось це стратегія виходу… ці схеми дуже проблематичні з кількох причин… Це відкриває двері ЄС, а не лише двері Мальти, — заявила Ека Ростомашвілі з Transparency International.

На Мальті та решті країн, котрі пропонують купити громадянство, існує “тенденція”, що люди подають документи на отримання паспорта безпосередньо перед тим, як проти них запровадять санкції, або перед тим, як почнеться кримінальне переслідування.

Власники мальтійських паспортів стають громадянами ЄС із правом проживати у блоці, відкривати банківські рахунки та бізнес, а також безвізово подорожувати багатьма країнами.

У заявці 2014 року Авдолян назвав Мальту “надійною, безпечною, спокійною країною з приємними людьми” та зазначив, що паспорт допоможе у ділових поїздках.

Серед інших власників мальтійських паспортів:

  • Євгенія Бернова, яку США звинуватили у незаконному експорті обладнання подвійного призначення для РФ через компанію на Мальті. Вона стверджує, що придбала громадянство законно і мала справжні зв’язки з Мальтою.
  • Павло Мельников, російський мільйонер, засуджений у Фінляндії за податкові злочини. Його мальтійське громадянство анулювали, але він оскаржує це рішення.
  • Семен Куксов, засуджений у Великій Британії за відмивання грошей.

Також мальтійські паспорти отримали троє членів саудівської королівської родини. Обвинувальних висновків проти них не висувалося.

Програма Мальти вимагає від заявників одноразової інвестиції щонайменше €600 тисяч, оренди або купівлі житла, благодійного внеску у €10 тисяч і проживання в країні щонайменше рік (або три роки для менших інвестицій).

Програму у 2013 році розробила і запустила компанія Henley & Partners. Її представник Сара Ніклін заявила, що Henley завжди діяла відповідно до законів країн, у яких працювала, і що навіть після проходження ретельних перевірок деякі особи можуть пізніше вчиняти злочини.

Активісти побоюються, що рішення Суду ЄС на користь Мальти може стимулювати інші країни, такі як Кіпр, відновити продаж паспортів.

Мальта фактично зламала систему ЄС, — наголосив Метью Каруана Галіція з Фонду Дафни Каруани Галіції. Його мати, журналістка, яка першою розкрила схему “золотих” паспортів, загинула від вибуху автомобіля у 2017 році.

У лютому цього року президент США Дональд Трамп анонсував продаж посвідки на п’ять мільйонів доларів – так звану “золоту картку”.

Вона дасть вам привілеї грін-карти, а також стане шляхом до громадянства. Заможні люди приїжджатимуть до нашої країни, купуючи цю карту, ​​– наголосив Трамп. На його думку, власники картки “витрачатимуть багато грошей, платитимуть багато податків і найматимуть багато людей”.

Тоді як вже з 1 червня в Узбекистані набуде чинності спрощений порядок отримання посвідки на проживання на п’ять років для іноземців та осіб без громадянства. Відповідну норму закріпили в указі президента країни від 18 квітня.

Натомість решта країн Центральної Азії “золоту візу” не видають, однак, у Казахстані та Киргизстані пропонувалося запровадити програми отримання ВНЗ за інвестиції.

27 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна і США домовилися не враховувати вже надану допомогу у майбутній угоді про співпрацю щодо рідкісноземельних металів.

До кінця квітня 2025 року Чехія у межах своєї ініціативи спорядить Україні ще 400 тисяч великокаліберних боєприпасів, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.

27 квітня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Україна не повинна погоджуватися на пропозицію президента США Дональда Трампа поступитися територією в обмін на припинення вогню з Росією, оскільки це було б схоже на “капітуляцію”.

У Генштабі повідомили про завершення другого етапу проєкту з психологічної реабілітації та відновлення боєздатності військовослужбовців Сил оборони України за підтримки НАТО.

Російська пропаганда запустила масштабну кампанію дезінформації, поширюючи фейки про нібито “звірства ЗСУ” на території Курської області. Мета — мобілізувати населення РФ на підтримку війни та виправдати злочини проти людяності.