Мережа таємних тунелів ХАМАСу ускладнює наступ Ізраїлю на Газу – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Попри те, що ісламістське угрупування ХАМАС не може зрівнятися з ізраїльською армією в технологічній витонченості, однак бойовики володіють однією дуже “незвичайною перевагою” – широкою мережею таємних підземних тунелів, яка здатна ускладнити рейди ЦАХАЛу у Газі.

Як розповіли у виданні, з моменту, як Ізраїль почав усвідомлювати всю глибину лабіринтів у 2014 році, він витратив понад 1 мільярд доларів на створення підземного бар’єру вздовж 60-кілометрового кордону із Сектором Гази і ще сотні мільйонів доларів на систему виявлення будівництва нових тунелів – заходии, які він назвав “Залізною стіною” та “Залізною лопатою”.

Ці оборонні заходи покликані зробити його територію неприступною. Утім, щонайменше в одному випадку приховані маршрути були використані для здійснення атак, внаслідок яких минулого тижня загинули тисячі людей. Усе це було на додачу до вторгнень із повітря, суші та моря.

Водночас зараз, коли Ізраїль попередив про неминуче наземне вторгнення в Газу, ця ж мережа ускладнює його “військову помсту”, тому що ХАМАС заявляє, що утримує ізраїльських заручників у підземних приміщеннях.

“Уявіть собі Сектор Гази як один рівень для цивільного населення, а другий – для ХАМАСу. Ми намагаємося дістатися до нижнього шару, який побудували бойовики”, – пояснив речник Армії оборони Ізраїлю Джонатан Конрікус.

За його словами, прицільно влучити у підземний лабіринт буде нелегко. Минулі спроби були ускладнені тим, що ніхто, окрім ХАМАСу, не знає їх повного масштабу.

Примітно, що в 2021 році Ізраїль повідомив, що знищив 100 кілометрів тунелів під Газою. Але ХАМАС наполягав на тому, що їхня мережа сягає 500 кілометрів, з яких під ударом опинилися лише 5%.

Відтак, намагаючись отримати перевагу над своїм противником, Ізраїль у 2014 році вирішив інвестувати в складну систему виявлення тунелів, створену ізраїльськими фірмами Elbit Systems і Rafael Advanced Defense Systems – двома підрядниками, які також спільно працювали над системою протиракетної оборони “Залізний купол”.

Утім, як зауважили в Інституті національних досліджень у Тель-Авіві, датчики виявилися не абсолютно точними, оскільки вони не можуть показати тунелі, які звиваються і губляться на перетині шляхів.

“Попри високотехнологічні засоби протидії, прокладання тунелів залишається дуже ефективним способом для однієї сторони буквально позбавити іншу домінування на землі. Ізраїльські військові не здогадуються, чи існують інші тунелі, окрім тих, які вони знайшли, скільки їх і де вони знаходяться”, – запевнив військовий експерт корпорації Rand Скотт Савітц.

Зазначено, що впродовж багатьох років ХАМАС використовував тунелі під Газою для приховування зброї, командних пунктів і бойовиків. Із часом таємні ходи стали досконалішими, в них з’явилися вентиляційні шахти та електрика.

Деякі тунелі сягають глибини у 35 метрів і навіть можуть мати залізничні колії та кімнати зв’язку. Вхід до них часто знаходиться в житлових будинках або інших громадських об’єктах.

Спочатку підземна мережа була призначена переважно для контрабанди товарів і зброї з Єгипту. Але бойовики також використовували її для транскордонних рейдів, зокрема для операції 2006 року, коли вони викрали ізраїльського солдата Гілада Шаліта, якому тоді було 19 років, і вбили двох інших військових. Шаліта через п’ять років обміняли на понад 1000 палестинських в’язнів, яких утримував Ізраїль.

У виданні нагадали, що в 2014 році Ізраїль провів наземний наступ у Газі, намагаючись позбутися підземних лабіринтів, який бойовики ХАМАСу використовували для засідок на ізраїльські сили протягом 50-денної війни.

Своєю чергою, Єгипет також обмежив доступ до тунелів, розпочавши близько десяти років тому скоординовану кампанію зі знищення підземних ходів, зокрема шляхом їх затоплення.

“Використання роботів для дослідження тунельного комплексу може зменшити ризики. Але, через замкнутий простір, міни-пастки та інші засоби захисту, а також кращі знання бойовиків про підземні маршрути, ізраїльські війська, які намагатимуться туди увійти, опиняться в дуже невигідному становищі”, – підкреслив Савіц.

В Одесі затримали юнака, якого підозрюють у здійсненні теракту в Києві. Викрили також двох його спільників.

Станом на ранок вівторка, 19 листопада, за добу ворог 15 разів обстріляв населені пункти Донеччини. Є загиблі та поранені.

Голова КНР Сі Цзіньпін звернувся до учасників саміту G20 із закликом сприяти “охолодженню” війни між Росією та Україною. Він наголосив на важливості ролі ООН та її Ради Безпеки у мирному врегулюванні кризи, закликаючи підтримувати всі зусилля, спрямовані на досягнення політичного рішення.

Президент України Володимир Зеленський у Верховній Раді представив внутрішній план стійкості. Нардепи Гончаренко та Железняк коротко описали основні тези з плану президента.

Велика Британія оголосила нові санкції проти Росії, націлені на “тих, хто підтримує спроби Володимира Путіна примусово депортувати українських дітей і стерти їх українську культурну спадщину”.