Мікрохвильовка та морозильник: чи безпечно використовувати пластикові контейнери?
Як повідомляє журнал Health, у США подали колективний позов проти компанії S.C. Johnson, яка виробляє популярні пакети й контейнери Ziploc. Позивачі звинувачують компанію в тому, що вона вводила споживачів в оману гарантіями, нібито її продукція безпечна для використання в мікрохвильовій печі та морозильнику. За їхніми словами, при нагріванні або заморожуванні пластикових виробів Ziploc можуть виділятися частки мікропластику, які потрапляють спершу в їжу, а потім і в організм людини.
У компанії звинувачення відкидають і наполягають: продукція безпечна, якщо дотримуватися інструкцій.
У 2023 році дослідники встановили: лише три хвилини в мікрохвильовці — і пластиковий контейнер із поліпропілену випускає мільйони мікропластикових часток у їжу. При заморожуванні ситуація не краща: холод робить пластик крихким, що сприяє його розпаду.
До того ж нагрівання пластику сприяє вивільненню небезпечних хімікатів — зокрема фталатів, BPA і PFAS (так званих “вічних хімікатів”). PFAS пов’язані з підвищеним ризиком раку, проблемами імунітету й порушеннями розвитку у дітей.
Чи справді маркування “можна в мікрохвильовку” гарантує безпеку? Ні. Таке маркування свідчить лише про те, що контейнер не розплавиться і не загориться. Але воно нічого не говорить про хімічні реакції, які можуть відбутися при нагріванні — зокрема, про виділення токсинів і мікропластиків.
Для підігрівання і заморожування експерти радять обирати скляний, керамічний або металевий посуд. Якщо використовуєте скляну місткість із пластиковою кришкою — знімайте кришку перед тим, як ставити її в мікрохвильовку.
Також експерти радять замінити пластикові кухонні аксесуари, як-от дошки для нарізання, блендери, пляшки, та уникати тефлонового посуду, який покритий PFAS — він із часом може обсипатися в їжу.
Довідка:
Мікропластик — це уламки пластику розміром менш як 5 мм. Вони утворюються внаслідок розкладання більших пластикових виробів. Потрапити в організм вони можуть із водою, їжею або навіть повітрям.
Останні дослідження виявили мікропластик навіть у мозку людини. Хоч наука ще не має повної картини наслідків, наявні дані викликають тривогу. За словами науковиці Кеті Пелч із Національної ради захисту ресурсів, мікропластики можуть шкодити репродуктивній, травній та дихальній системам і ймовірно пов’язані з розвитком раку кишечника й легень.
- Нове дослідження виявило, що мікропластик може зменшувати швидкість фотосинтезу до 18%, що може мати наслідки для врожайності і продовольчих запасів.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.