Мікрохвильовка та морозильник: чи безпечно використовувати пластикові контейнери?
Як повідомляє журнал Health, у США подали колективний позов проти компанії S.C. Johnson, яка виробляє популярні пакети й контейнери Ziploc. Позивачі звинувачують компанію в тому, що вона вводила споживачів в оману гарантіями, нібито її продукція безпечна для використання в мікрохвильовій печі та морозильнику. За їхніми словами, при нагріванні або заморожуванні пластикових виробів Ziploc можуть виділятися частки мікропластику, які потрапляють спершу в їжу, а потім і в організм людини.
У компанії звинувачення відкидають і наполягають: продукція безпечна, якщо дотримуватися інструкцій.
У 2023 році дослідники встановили: лише три хвилини в мікрохвильовці — і пластиковий контейнер із поліпропілену випускає мільйони мікропластикових часток у їжу. При заморожуванні ситуація не краща: холод робить пластик крихким, що сприяє його розпаду.
До того ж нагрівання пластику сприяє вивільненню небезпечних хімікатів — зокрема фталатів, BPA і PFAS (так званих “вічних хімікатів”). PFAS пов’язані з підвищеним ризиком раку, проблемами імунітету й порушеннями розвитку у дітей.
Чи справді маркування “можна в мікрохвильовку” гарантує безпеку? Ні. Таке маркування свідчить лише про те, що контейнер не розплавиться і не загориться. Але воно нічого не говорить про хімічні реакції, які можуть відбутися при нагріванні — зокрема, про виділення токсинів і мікропластиків.
Для підігрівання і заморожування експерти радять обирати скляний, керамічний або металевий посуд. Якщо використовуєте скляну місткість із пластиковою кришкою — знімайте кришку перед тим, як ставити її в мікрохвильовку.
Також експерти радять замінити пластикові кухонні аксесуари, як-от дошки для нарізання, блендери, пляшки, та уникати тефлонового посуду, який покритий PFAS — він із часом може обсипатися в їжу.
Довідка:
Мікропластик — це уламки пластику розміром менш як 5 мм. Вони утворюються внаслідок розкладання більших пластикових виробів. Потрапити в організм вони можуть із водою, їжею або навіть повітрям.
Останні дослідження виявили мікропластик навіть у мозку людини. Хоч наука ще не має повної картини наслідків, наявні дані викликають тривогу. За словами науковиці Кеті Пелч із Національної ради захисту ресурсів, мікропластики можуть шкодити репродуктивній, травній та дихальній системам і ймовірно пов’язані з розвитком раку кишечника й легень.
- Нове дослідження виявило, що мікропластик може зменшувати швидкість фотосинтезу до 18%, що може мати наслідки для врожайності і продовольчих запасів.
Спецпредставник президента США Дональда Трампа Кіт Келлог прокоментував комбіновану атаку Росії по Україні у ніч на 25 травня, закликавши до якнайшвидшого припинення вогню.
Телеведучий Анатолій Анатоліч за минулі місяці помітно схуд — йому вдалося скинути близько 15 кілограмів. У соцмережах він поділився результатами, зауваживши, що всього можна досягнути завдяки спорту, режиму і дисципліні.
Після однієї з наймасштабніших комбінованих атак РФ по Україні, внаслідок якої загинуло щонайменше 12 осіб, президент США Дональд Трамп не зробив жодної заяви на підтримку українців. Натомість його перша публікація у власній соцмережі Truth Social 25 травня стосувалась… нападу лебедя під час гри у гольф.
25 травня керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко, що РФ, ймовірно, готується до повторних комбінованих ударів по Україні. Зокрема в російському інформаційному просторі вже з’являються відповідні сигнали про підготовку до повторних обстрілів.
Серед українських військовополонених, котрий 25 травня вдалося повернути з російського полону, виявився Анатолій Тараненко — колишній військовослужбовець ЗСУ, що у 2021 році добровільно здався росіянам, перейшовши на бік ворога.