Міністр фінансів США: Угода про надра стане «щитом безпеки» для України

Джерело: Reuters
Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що угода між Києвом і Вашингтоном щодо видобутку корисних копалин стане для України “щитом безпеки” після завершення війни. Президент Володимир Зеленський висловив сподівання, що угоду вдасться підписати вже найближчими днями.
Бессент став першим членом адміністрації Дональда Трампа, котрий відвідав Київ 12 лютого. Його візит відбувся після заяви Зеленського про готовність відкрити надра України для американських інвестицій.
Президент США Дональд Трамп, котрий закликає до якнайшвидшого завершення війни, раніше заявляв, що Вашингтон має отримати доступ до українських рідкісноземельних ресурсів на $500 млрд. Він також наголосив, що подальша підтримка Києва має бути “забезпечена” вигідними умовами для США.
За словами Зеленського, США передали Україні перший проєкт угоди, який Київ ретельно вивчатиме. Президент висловив сподівання, що остаточний текст документа вдасться узгодити до Мюнхенської безпекової конференції 14–16 лютого.
Ми мали продуктивну, конструктивну розмову. Для мене дуже важливе питання безпекових гарантій для України, і ми говорили корисні копалини в цьому контексті, – заявив Зеленський. Очікується, що в Мюнхені він зустрінеться з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.
Своєю чергою, Бессент зазначив, що угода про видобуток корисних копалин є частиною “ширшого мирного плану Трампа”. Він акцентував, що його візит до Києва демонструє важливість українського питання для нової адміністрації США.
Розширення економічної співпраці між урядом і народом України стане довгостроковим щитом безпеки для українців після завершення війни, – наголосив міністр фінансів США.
Візит Бессента до Києва відбувся на тлі нового російського обстрілу столиці. У ніч на 12 лютого Росія здійснила ракетну атаку, під час якої загинув цивільний.
Попри обстріли, Київ продовжує адаптувати свою зовнішню політику до нової реальності. Укладення угоди про корисні копалини є частиною більш прагматичного підходу до співпраці зі США, з огляду на економічні пріоритети адміністрації Трампа.
У цьому контексті особливо показово, що першим офіційним представником США, який відвідав Україну після зміни влади у Вашингтоні, став саме міністр фінансів, а не представники безпекового чи оборонного відомств.
Окрім того, Бессент заявив, що підтримує посилення санкцій проти російського енергетичного сектору, що розпочалося ще за адміністрації Байдена. Очікується, що питання санкцій, військової допомоги та майбутніх безпекових гарантій для України обговорюватимуться в межах Мюнхенської безпекової конференції.
- 12 лютого президент Володимир Зеленський мав телефонну розмову з американським главою Дональдом Трампом.
- Президент США Дональд Трамп повідомив, що за останній тиждень вдалось досягти “величезного прогресу” у питанні мирної угоди між Україною і Росією.
- У Москві, на заході присвяченому російсько-українській війні, заявили, що очікують на виконання обіцянки президента США Дональда Трампа припинити конфлікт.
- Голова комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Леонід Слуцький заявив, що зустріч президента США Дональда Трампа і очільника Кремля Володимира Путіна може відбутися найближчим часом. Підготовка зустрічі “на просунутій стадії”.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.