Міністри фінансів ЄС розпочали переговори про створення спільного оборонного фонду

Джерело: Reuters

Міністри фінансів ЄС висловили зацікавленість ідеєю створення спільного оборонного фонду, який би купував і володів оборонним обладнанням, але деякі з них також заявили, що ЄС повинен спочатку розглянути наявні варіанти фінансування, перш ніж створювати нові.

Ці обговорення відбуваються в рамках ширших зусиль Європи щодо підготовки до можливих загроз з боку Росії, адже уряди країн ЄС дедалі чіткіше розуміють, що не можуть повністю покладатися на США в питаннях власної безпеки.

Міністри обговорювали ідею аналітичного центру Bruegel, згідно з якою група країн ЄС разом із деякими державами-партнерами могла б створити міжурядовий фонд з оплаченим капіталом, який би запозичував на ринку і спільно купував та володів би дорогим військовим обладнанням.

Участь країн, що не є членами ЄС, є важливою для багатьох держав-членів, адже це дало б змогу залучити такі впливові оборонні держави, як Велика Британія, Норвегія, Канада чи Україна.

Фонд “Європейський оборонний механізм” міг би стати інструментом для розв’язання проблем країн із високим рівнем заборгованості. Оскільки боргові зобов’язання, пов’язані з закупівлею обладнання, відображалися б у бухгалтерії самого фонду, а не в національних рахунках.

Повідомляється, що більшість міністрів виявили зацікавленість у пропозиції аналітичного центру Bruegel.

Водночас деякі країни, зокрема Франція, Німеччина та Бельгія, наголосили, що перш ніж створювати нові фінансові інструменти, ЄС має зосередитися на використанні вже наявних механізмів, таких як Європейський інвестиційний банк, Європейський оборонний фонд та ініціатива ReArm Europe.

Згідно з планом ReArm Europe, ЄС прагне протягом наступних чотирьох років збільшити військові витрати на 800 мільярдів євро, послабивши фіскальні обмеження щодо оборонних інвестицій і запровадивши спільні запозичення для масштабних оборонних проєктів у межах бюджету ЄС.

  • Збройові компанії зі США, Великої Британії та Туреччини виключать із нового фонду переозброєння Європейського Союзу на €150 мільярдів, якщо їхні країни не підпишуть з Брюсселем угоди про оборону та безпеку.

Білий дім призупинив використання поліграфів у Пентагоні після того, як старший радник міністра оборони Піта Гегсета Патрік Вівер поскаржився, що може стати об’єктом перевірки.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.

У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.

Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.