«Містику» та «літературному велетню» сучасності Василю Шкляру виповнюється 72 роки
Джерело: Букви
10 червня українському письменникові Василю Шкляру виповнюється 72 роки. Його прозвали “містиком” та “батьком українського бестселера”. Відомим романом ”Залишенець. Чорний Ворон” зачитуються нині українські оборонці на фронті. За нього письменник мав отримати Шевченківську премію, однак відмовився через позицію щодо колишнього глави Міносвіти Табачника.
Шкляр відомий історичними романами, такими як “Характерник”, “Троща”, “Чорне сонце”. Твори видатного письменника захоплюють вишуканим впізнаним стилем, глибиною історичного дослідження та вправним володінням майстерністю слова.
Він вважається одним із найвідоміших і найбільш читаних сучасних українських творців слова. Літературні оглядачі називають його “містиком”, “літературним велетнем” та “батьком українського бестселера”. Роботи Шкляра перекладено англійською, болгарською, вірменською, шведською, словацькою, російською мовами тощо.
Роман “Чорний ворон”, який відтворює одну зі сторінок української історії — боротьбу українських повстанців проти радянської окупації наприкінці радянсько-української війни 1917-1922 рр, українські оборонці і нині читають на фронті.
Книгу одночасно видали у 2009 році під різними назвами. Під назвою “Чорний ворон” роман вийшов наприкінці 2009 року у київському видавництві “Ярославів Вал” й практично одночасно під назвою “Залишенець” — у харківському видавництві “КСД”. Подальші перевидання книги виходили під об’єднаною назвою “Залишенець. Чорний ворон”.
Рішенням Комітету з Національної премії України ім. Т.Шевченка Шкляра визнали лауреатом Шевченківської премії 2011 року за роман “Чорний ворон”. Проте, письменник відмовився від отримання на знак протесту проти перебування на посаді колишнього міністра освіти України українофоба Дмитра Табачника.
Тому вже 17 квітня 2011 року у Холодному Яру Василю Шкляру вперше в історії України вручили Народну Шевченківську премію (“Залізний Мамай”). Вручення відбулося біля пам’ятника на місці останнього бою отамана Василя Чучупаки. Кошти зібрали меценати та громадяни України.
Довідка. Василь Шкляр народився у селі Ганжалівка на Черкащині. Там він пішов до початкової школи. Школу закінчив зі срібною медаллю. Згодом вступив на філологічний факультет Київського університету. На другому році навчання, Шкляра хотіли вигнати з університету за те, що під час трудового семестру в колгоспі, він бавився бомбою, але йому вдалося уникнути відрахування шляхом тимчасового переїзду у Вірменію, куди він поїхав, аби навчатися за студентським обміном в Єреванському університеті. Згодом Шкляр згадає цей випадок зі свого життя у своїй ранній повісті “Стороною дощик іде”. В Єреванському університеті Шкляр студіював вірменську мову й літературу аж до 1972 року і, за власним зізнанням, зміг добре вивчити вірменську мову вже за 2 місяці. Згодом Шкляр тепло згадуватиме свій вірменський період, називаючи його “яскравою сторінкою у житті”.
Після закінчення університету, Шкляр почав працювати журналістом. Паралельно з журналістською роботою пише свої перші літературні праці, зокрема, у 1970-1980-х роках вийшли друком його перші дорослі збірки повістей та оповідань: “Перший сніг”, “Де твій Остап, Соломіє?” та “Живиця”. У 1978 році став членом Спілки письменників України. У цей період виходять численні дитячі оповідання та книги Шкляра, зокрема, дитячі збірки.
У період з 1988 по 1998 роки Шкляр займався політичною журналістикою, бував у місцях військових протистоянь, так званих “гарячих точках”. Цей досвід, зокрема, подробиці операції з врятування дружини Алли та родини генерала Дудаєва після його загибелі, Шкляр згодом відтворив у романі “Елементал”.
Письменницьке визнання прийшло у 1999 році з виходом роману “Ключ”. Шкляр розпочав написання роману ще 1998 року, перебуваючи у лікарні, куди він потрапив зі смертельним діагнозом на лептоспіроз.
У 1999 році Шкляр став членом новоствореної Асоціації українських письменників. У 2000–2004 роках працює головним редактором видавництва “Дніпро”. У 2009 році виходить найвідоміший роман “Залишенець. Чорний ворон”.
У 2011 році Шкляр увійшов до складу журі літературного конкурсу “Юне слово”. Наприкінці 2011 року Шкляр також створив Міжнародну благодійну організацію “Фонд Василя Шкляра “Холодноярська Республіка”, основною метою якого було отримати фінансування на виробництво повнометражної екранізації роману “Чорний Ворон”.
Фільм вийшов в український широкий прокат 5 грудня 2019 року.
- 10 червня 1911 року народився Петро Вескляров, актор театру й кіно, ведучий телевізійного шоу “Вечірня казка з Дідом Панасом”.
- 21 квітня 1926 народилася королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії з роду Віндзорів Єлизавета II.
- 31 березня своє 60-річчя святкував український політик та державний діяч Олександр Турчинов.
Молдавські спецслужби підозрюють російського олігарха Романа Абрамовича у причетності до порушень під час президентських виборів та референдуму щодо євроінтеграції в Молдові. Згідно з доповіддю Служби інформації та безпеки (SIS), представленою 13 грудня директором Александру Мустяце, Росія втручалася у виборчий процес через підкуп виборців, кібернапади на виборчу інфраструктуру та мережу пропаганди на платформах Telegram, TikTok та YouTube.
Брітні Спірс знову привернула увагу публіки після нещодавнього відео в Instagram, де заявила, що їй тепер «п’ять років, і вона йде до дитсадка». Ця заява викликала занепокоєння серед шанувальників і змусила багатьох замислитися над її психічним станом.
Дональд Трамп досягнув позитивного чистого рейтингу популярності вперше за час проведення опитувань, свідчить середній показник RealClearPolling. З моменту початку відстеження його рейтингу у липні 2015 року це вперше, коли його оцінка є позитивною.
Яскраві різдвяні вогники, що прикрашають оселі, можуть зашкодити вашому сну, попереджають спеціалісти.
На брифінгу Командування Сил підтримки ЗСУ обговорили питання інженерно-фортифікаційних споруд та використання російськими військами боєприпасів із небезпечними хімічними речовинами.