Міжнародні юристи готують досьє для МКС з обвинуваченням РФ у використанні голоду як зброї – The Guardian

Джерело: The Guardian

Юристи-правозахисники спільно з Офісом генпрокурора України працюють над досьє воєнних злочинів для Міжнародного кримінального суду з обвинуваченнями Росії в навмисному спричиненні голоду.

“Метою такого досьє є документація випадків, коли російські загарбники застосовували голод як зброю війни”, – йдеться у повідомленні.

Як розповіли у виданні, докази будуть передавати до МКС, щоб він розпочав судовий процес з висуненням офіційних обвинувачень проти президента Росії Володимира Путіна.

За словами старшого юриста юридичної фірми Global Rights Compliance Юсуфа Хана, під час повномасштабного вторгнення в Україну “перетворення (Росією – ред.) продовольства на зброю відбувалося в три етапи”.

Зокрема перший виник, коли деякі українські міста були взяті в облогу, і постачання продовольства до них припинилося. До задокументованих інцидентів, серед інших, належить загибель 20 мирних жителів у Чернігові 16 березня 2022 року. Тоді російська армія обстріляла місце, де люди стояли в черзі по хліб і продукти.

Інша справа стосується Маріуполя, де було припинено постачання продовольства, а коридори гуманітарної допомоги заблоковано чи розбомблено. Через це люди опинилися в умовах “штучного голоду”, і їм було дуже важко або неможливо втекти.

Разом з цим, другий етап включає знищення росіянами запасів їжі та води, а також джерел енергії по всій Україні. Вказано, що ці об’єкти були “необхідні для виживання цивільного населення”. Такі атаки, як зауважили юристи, були “злочинами не за результатом (атак – ред.), а злочинами з наміром”.

Третій етап – це спроби Росії запобігти або обмежити експорт українського продовольства.

“Ми бачили, як Росія атакувала зернові об’єкти на Дунаї та хвалилася силою в Чорному морі”, – резюмував Хан.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відмовився приїхати до Москви на 9 травня. Про те, що Моді не прийняв запрошення глави РФ Володимира Путіна брати участь в урочистих заходах, повідомив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.

Компанії McDonald’s і Coca-Cola досі розглядають російський ринок як зону підвищених ризиків і не планують повертатися до діяльності у цій країні, свідчать листи компаній до правозахисної групи B4Ukraine.