МКС блокує спроби України створити спецтрибунал, який судитиме керівництво РФ – ЗМІ

Джерело: The Guardian

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) блокує спроби України створити спеціальний трибунал, який матиме повноваження судити керівництво Росії за скоєні в Україні воєнні злочини.

Про це повідомив один із прихильників створення міжнародного трибуналу Філіп Сендс. Минулого тижня на конференції у Лондоні він звинуватив прокурора МКС Каріма Хана та деяких інших суддів у тому, що вони – проти ідеї спеціального міжнародного трибуналу не через принципові міркування, а у зв’язку з боротьбою за власні інтереси.

Дебати щодо того, чи можна переконати ООН створити спецтрибунал – окремий від МКС – для суду над найвищим керівництвом Росії, чи залишити цей процес менш авторитетним судам України, тривали рік і зайшли у глухий кут.

Україна розчарована такою ситуацією і закликала Велику Британію взяти ініціативу на себе.

МКС має право звинувачувати певних осіб у воєнних злочинах, однак він не має юрисдикції щодо воєнних злочинів росіян, оскільки РФ не ратифікувала Римський статут. Саме тому на цей час МКС інкримінує президенту Росії Володимиру Путіну лише звинувачення у крадіжці дітей з України.

За словами Сендса, ймовірність створення спецтрибуналу викликає занепокоєння у деяких членів G7, а саме США, Великої Британії та Франції, які остерігаються, що це створить прецедент, який призведе до висунення звинувачень іншим світовим лідерам.

“Для того, аби цей глухий кут тривав, в основному потрібно допомагати лише одній стороні – Росії. Це свідчить, що Захід розділений і нездатний діяти навіть у цьому питанні”, – додав Сендс.

За його словами, потрібно шукати об’єднання між українським та міжнародним трибуналом, наголосивши, що спецтрибунал не применшуватиме ролі МКС.

“Жахливий інцидент полягає у тому, що через 3-4 роки будуть висунуті звинувачення низці молодих людей, однак люди у верхівці залишаться непокараними”, – зауважив Сендс.

Залишаються побоювання, що Генеральна асамблея ООН або Рада Безпеки можуть не проголосувати за створення спецтрибуналу, зменшуючи його міжнародну легітимність. Росія, наприклад, могла б накласти вето на будь-який трибунал, якби Раду безпеки попросили створити такий орган.

Така ж ситуація виникне і з Генасамблеєю ООН, вважає Френк Хоффмейстер, голова юридичного департаменту закордонних справ ЄС.

Він пояснив, що 140 країн на Генасамблеї ООН підтримали засудження повномасштабного вторгнення РФ в Україну, тоді як менше сотні держав підтримали створення реєстру збитків, завданих Україні Росією.

“Я не знаю, скільки б ви отримали голосів, якби сказали: “Покараймо Путіна”. Якщо підтримки – недостатньо, вся справа мертва і це запорука невдачі”, – наголосив Хоффмейстер.

Ще один варіант для створення спецтрибуналу полягає у тому, щоб Рада Європи заснувала орган через багатосторонню угоду, але це було б підтвердженням виключення Глобального півдня з міжнародного правосуддя, де домінує Захід.

В Інституті вивчення війни відреагували на страту українських військових, зазначивши, що російські командири підтримують такі страти, що є явним порушенням міжнародного права.

23 грудня відзначається Всесвітній день сноуборду. За церковним календарем вшановують пам’ять святих 10 мучеників Критських.

За даними синоптиків, у понеділок, 23 грудня, в низці областей України очікуються опади у вигляді снігу, подекуди – туман.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.

У передріздвяні та новорічні дні Національний банк випустив пам’ятну монету “Новорічна іграшка”, виготовлену зі срібла. Номінал монети ‒ 10 гривень.