Мовний омбудсмен наголосив на необхідності дотримання мовного законодавства в дитсадках

Джерело: пресслужба мовного омбудсмена

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь наголосив на важливості дотримання в Україні мовного законодавства в дошкільній освіті.

Дошкільна освіта є фундаментальним етапом у формуванні мовної особистості дитини та її ідентичності, – зауважив Уповноважений із захисту державної мови, коментуючи набуття чинності законом “Про дошкільну освіту”.

Дотримання українського  законодавства, відповідно до якого мовою освітнього процесу в закладах дошкільної освіти є державна мова, є надзвичайно важливим, переконаний омбудсмен.

Це має принципове значення, оскільки саме в дошкільному віці формуються базові мовленнєві навички, відбувається активний розвиток словникового запасу та комунікативних здібностей дитини, – сказав Кремінь.

Використання української мови в закладах дошкільної освіти, за його словами забезпечує рівні можливостей для всіх дітей у подальшому навчанні в школі, формування мовної стійкості та свідомого ставлення до державної мови.

Закликаю всіх учасників освітнього процесу дотримуватись вимог мовного законодавства, оскільки це – запорука успішного розвитку наших дітей та зміцнення української державності, – акцентував Уповноважений.

Додамо, відповідно до статті 21 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” та статті 7 Закону України “Про дошкільну освіту”, мовою освітнього процесу у сфері дошкільної освіти є державна мова. Держава гарантує кожній дитині право на здобуття дошкільної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Кожний заклад дошкільної освіти зобов’язаний забезпечити опанування вихованцями державної мови відповідно до державного стандарту.

З 1 січня 2025 року почав діяти Закон України “Про дошкільну освіту”. Це важливий крок для поліпшення якості дошкільної освіти в Україні, нагадали у Міносвіти.

Нововведення стосується багатьох сфер. Для вихователів буде оптимізовано робоче навантаження, що дасть змогу підвищити їхні заробітні плати та покращити умови праці. Батьки зможуть скористатися більшою гнучкістю завдяки поліпшеній територіальній доступності садків та можливості вибору форм навчання. У систему освіти запроваджують нові типи організації освітньої діяльності, як-от мобільні, сімейні та мінісадки, що дасть змогу охопити більшу кількість дітей. Також буде забезпечено різноманіття груп у дитсадках – вікові, різновікові, інклюзивні та спеціальні, з різними освітніми програмами. Для органів влади закон встановлює зобов’язання щодо забезпечення ресурсами та справедливої оплати праці вихователів, що створить умови для ефективної роботи в сфері дошкільної освіти.

Як і раніше, заклади дошкільної освіти зможуть отримувати кошти з державного і місцевого бюджетів, платежів від засновників, оплати за освітні й додаткові послуги, доходів від оренди, грантів, благодійної допомоги та інших законних джерел.

Триває активна робота над розробленням низки нормативно-правових актів, що мають імплементувати нові положення Закону України «Про дошкільну освіту». Загалом планується ухвалення 28 нових НПА, які охоплюватимуть різні аспекти функціонування дошкільної освіти. Це дасть змогу створити чітку нормативну базу, що сприятиме ефективному впровадженню змін.

Дошкільна освіта – основа для розвитку дитини, її емоційного й інтелектуального зростання. Зміни, що починають діяти з нового року, допоможуть забезпечити доступ до якісної освіти для всіх дітей країни та їхній легкий старт у навчанні.

Набуття чинності цим законом – важливий етап у реформуванні освітньої системи України, спрямований на поліпшення умов для розвитку дітей. Запроваджені зміни в законі сприяють не лише розвитку дошкільної освіти в Україні, а й наближають країну до європейських стандартів, що є важливим кроком на шляху до вступу в Європейський Союз, – додали у відомстві.

Нещодавно Кремінь заявив, що утвердження української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України має стати стратегічним завданням Української держави. Омбудсман пояснив, що у 2024 році почали проявлятися ознаки уповільнення українізації.

Внаслідок потрійного ракетного удару по околиці Чернігова 3 січня загинув Олексій Гальонка — доцент кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної освіти імені Ушинського.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 3 січня. Від початку доби відбулося 92 бойових зіткнення.

Журналісти проєкту “Наші гроші” виявили у системі “Прозорро”, що підряд на 4,36 млрд грн припав на будівництво захисту Дніпровської ГЕС. Замовлення отримало ТОВ “БК “Адамант”, що раніше входило в корпорацію “Укрбуд”.

Президент Володимир Зеленський розповів, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп очікує на його візит одразу після інавгурації.

2 січня президент Володимир Зеленський надав посмертно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» сержанту Геннадію Керничному. Оборонець загинув на Харківщині 23 вересня 2024 року.