«Ми перемогли»: як в Росії реагують на результати виборів у США

Джерело: The Washington Post

Повернення Дональда Трампа до політики США викликало в Росії великий оптимізм, оскільки це створює можливість для ослаблення єдності Заходу щодо України та для зміни глобального порядку.

Російські еліти сприйняли перемогу Трампа на виборах як шанс на зміцнення власної сфери впливу. Трамп, який пропагує політику ізоляціонізму і зосередження на внутрішніх проблемах США, у своїх виступах заявляв про бажання відновити відносини з Росією і допомогти завершити війну в Україні, що стало обнадійливим сигналом для Кремля.

Кремлівські лідери та ідеологи, такі як Олександр Дугін, Костянтин Косачов, активно вітають цю перемогу, вважаючи, що вона стане ударом по ліберальних силах Заходу і призведе до перерозподілу світових сил.

“Ми перемогли. Світ вже ніколи не буде таким, як раніше. Глобалісти програли свою останню битву”, – сказав Олександр Дугін.

Політика Трампа, на думку російських представників, може змінити хід війни в Україні, оскільки підтримка з боку США може зменшитися, а Росія зможе діяти більш агресивно.

Костянтин Малофєєв, російський олігарх, що відверто підтримує повномасштабну війну проти України, заявив, що з Трампом можна буде домовитися “як про поділ Європи, так і про поділ світу. Після нашої перемоги на полі бою”.

Хоча багато представників російської еліти вітали перемогу Дональда Трампа як можливість для зміцнення позицій Росії, деякі були обережнішими, зазначаючи, що його президентство може призвести до непередбачуваних наслідків.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія буде спостерігати, чи стане передвиборча риторика Трампа щодо припинення війни в Україні конкретними діями, і наголосив, що США залишаються “недружньою країною” для РФ.

Втручання у вибори

За словами американських чиновників, Кремль активізував дезінформаційні кампанії, спрямовані на підрив політичної ситуації в США, особливо щодо кандидатки Камали Гарріс.

Зусилля Росії щодо втручання у вибори 2024 року були порівняно маргінальними і не мали значного впливу на загальну політичну ситуацію, за словами Еріка Чіарамелли, колишнього співробітника Білого дому. Це контрастує з виборами 2016 року, коли російська операція зламу і витоку даних допомогла змінити наратив на підтримку Дональда Трампа.

Проте аналітики зазначають, що понад десятиліття російських пропагандистських операцій у соціальних мережах, зокрема на платформі X, значно змінили політичний ландшафт.

Клінт Уоттс, експерт Microsoft, підкреслив, що на цифрових платформах такі маніпуляції стають набагато ефективнішими. Після виборів Ілон Маск, власник X, привітав результат, вказуючи на посилення влади його платформи в поширенні альтернативних поглядів.

Реакція бізнесу

Російська бізнес-спільнота оптимістично налаштована щодо перемоги Трампа, вважаючи, що він може змінити ситуацію на краще, зокрема зняти санкції в обмін на припинення воєнних дій. Після оголошення результатів виборів акції на Московській біржі зросли на 3%. Проте згодом ціни знизилися, і аналітики попередили, що під час президентства Трампа можуть виникнути нові ризики та протистояння.

Очікування не виправдані

Олексій Венедиктов, редактор радіостанції “Ехо Москви”, зауважив, що можливе захоплення республіканцями обох палат Конгресу виведе політичну систему США з давнього глухого кута, дозволивши уряду ухвалювати рішення набагато швидше, і створить нові ризики.

“Республіканська більшість є загрозою з точки зору Кремля, тому що в ній немає внутрішніх протиріч, немає внутрішнього хаосу. Для Кремля було важливо, щоб кандидат-переможець був містером або місіс Хаос”, – сказав Венедиктов.

Путін не поспішив привітати Дональда Трампа з перемогою, що, на думку Олексія Венедиктова, стало сигналом відсутності довіри Кремля до нового президента. Лише через кілька годин після оголошення результатів виборів, під час своєї щорічної промови, Путін привітав Трампа, спершу обговоривши інші питання.

Однак деякі аналітики вважають, що цей крок Путіна свідчить про його впевненість.

Можливі домовленості між РФ і США

Сергій Марков, пов’язаний з Кремлем політичний аналітик, припускає, що Трамп може запропонувати угоду про припинення вогню між Росією та Україною, яка передбачатиме відведення сил за нинішньою лінією фронту, створення демілітаризованої зони та референдуми для ратифікації нових кордонів. У разі успіху, Трамп може скасувати санкції, щоб “вивести Москву з орбіти Китаю”.

Проте інші аналітики вважають, що Путін, ймовірно, не погодиться на будь-яку угоду, яка не передбачає повної демілітаризації України.

Марков також припустив, що можливим варіантом може бути угода щодо припинення атак на енергетичну інфраструктуру обох країн, що стало б значною перемогою для Трампа.

Вплив на Європу

Томас Гомар, директор Французького інституту міжнародних відносин, зазначив, що перемога Трампа може посилити ультраправі та ультраліві політичні сили в Європі, багатьох з яких підтримує Москва. Це може призвести до закликів до зближення США з Росією, що відкриє нову еру, де в політиці домінуватимуть автократи.

За словами Жана-Люка Шаффхаузера, французького ультраправого політика, цей момент є можливістю для Європи зблизитися з консервативною Америкою та Росією, що може призвести до нової ери в міжнародній політиці.

  • Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп нині розглядає як кандидата на посаду голови Держдепартаменту сенатора від Флориди Марка Рубіо. У 2015 році Рубіо називав Путіна “бандитом та головорізом” і наполягав на дипломатичній ізоляції Росії.
  • Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп повідомив, що після виборів не говорив з лідером РФ Володимиром Путіним, натомість вже поспілкувався з українським резидентом Володимиром Зеленським.
  • 7 листопада глава РФ Володимир Путін прокоментував перемогу Дональда Трампа на виборах у США, заявивши, що готовий вітати його з обранням на посаду президента Сполучених Штатів і висловив повагу до “мужності”.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив обраного президента США Дональда Трампа, що Сполучені Штати Америки можуть зіткнутися зі “страшною загрозою”, якщо Україну підштовхнуть до “поганої угоди”. У разі підписання мирного договору на умовах Росії, США загрожуватимуть Китай, Іран та Північна Корея.

Новообраний президент США Дональд Трамп та його команда усвідомлює, що Україна не піде не ультиматуми РФ.

Служба безпеки та Національна поліція України затримали двох неповнолітніх агентів РФ, які підірвали вибухівку біля районного відділу поліції на Київщині. Підліткам повідомили про підозру. Їм загрожує до 12 років позбавлення волі.

ЗСУ отримали наказ тримати шматок російської території доти, доки новий президент США не прибуде з новою політикою до Білого Дому.

Посадовці Міноборони США підтвердили, що адміністрація президента США Джо Байдена звернеться до Конгресу із запитом на додаткове фінансування для підтримки України у 24 млрд доларів.