МЗС зробило заяву до 30-річчя Будапештського меморандуму з закликом членства України у НАТО
Джерело: МЗС України
МЗС України випустило заяву з нагоди 30-річчя підписання Будапештського меморандуму наголосивши, що лише повноцінне членство Української держави у НАТО стане справжнім гарантом її безпеки.
5 грудня 2024 року буде 30 річниця з дня підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум.
Саме цей документ повинен був гарантувати Україні безпеку, суверенітет та територіальну цілісність в обмін на відмову від ядерного арсеналу, який на той час був третім у світі за потенціалом.
Однак, мовиться у заяві, у 2014 році, через 20 років з моменту підписання, Росія, яка була одним з гарантів меморандуму, порушила його, розпочавши військову агресію проти України.
“Будапештський меморандум не зміг запобігти агресії Російської Федерації як держави, що володіє ядерною зброєю, проти України як держави, яка від свого ядерного арсеналу відмовилася; не були проведені навіть передбачені документом консультації, які Україна неодноразово намагалася ініціювати”, – наголосили в МЗС України.
Це порушення з боку РФ створило небезпечний прецендент, підірвавши довіру до ідеї ядерного роззброєння. Ба більше, наголошується у заяві, низка країн світу навпаки, починають створювати чи розширювати власний ядерний потенціал.
Невиконання гарантій за Будапештським меморандумом також призвело до безпекових загроз не лише в Україні, а й для інших держав.
В МЗС наголосили, що не надання Україні реальних та дієвих гарантій безпеки 30 років тому стало стратегічною помилкою, якою й скористався Кремль.
Відтак, наголосили в міністерстві, зараз Україна повинна отримати чіткі та юридично зобов’язуючі гарантії безпеки.
МЗС звернулось до підписантів Будапештського меморандуму – США і Великої Британії, а також Франції та Китаю, які згодом приєдналися до нього – і до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО”, – наголошується у заяві.
У відомстві додали, що лише запрошення України до Північноатлантичного альянсу допоможе протистояти російській агресії та “зупинити ерозію ключових принципів ядерного нерозповсюдження та відновити довіру до ядерного роззброєння”.
“30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору.”, – резюмували в МЗС.
- За даними ЗМІ НАТО, найімовірніше, відхилить прохання України про швидке запрошення стати членом Північноатлантичного альянсу.
Міноборони РФ заявляє про найбільшу нічну атаку на Росію з початку повномасштабного вторгнення.
25 червня президент Володимир Зеленський повідомив про затвердження 40-денної операції СБУ щодо впливу на РФ, аби домогтися завершення повномасштабної війни.
Компанія «Київстар» та Фонд «Повернись живим» завершили сьомий спільний проєкт з підтримки армії — «Нам тут жити: Місія 077». У межах ініціативи вдалося зібрати понад 77 млн грн на засоби зв’язку, які дозволяють координувати дії, швидше ухвалювати рішення та ефективніше виконувати завдання. Ініціатива реалізована за інформаційної підтримки 1+1 Media.
У ніч на 25 червня підрозділи Сил оборони України уразили низку об’єктів російських окупантів, серед яких нафтобаза, мости та радіолокаційний комплекс “Скала-М”.
Росія посилює тиск на Білорусь, намагаючись використати її територію для розширення війни проти України та можливих операцій проти країн НАТО. Тим часом, самопроголошений президент країни Олександр Лукашенко намагається зберегти дистанцію від прямої участі у війні та покращити відносини із Заходом.