На Харківщині слідчі виявили 28 катівень з моменту деокупації території
Джерело: МВС України
На Харківщині слідчі Національної поліції України виявили 28 катівень з моменту деокупації території.
Наразі це найбільша кількість катівень по Україні. Три з них лишаються не задокументованими через те, що розташовані в інтенсивно обстрілюваних населених пунктах на кордоні з РФ.
Правоохоронці розслідують 10 кримінальних проваджень по катівнях на Харківщині, в межах яких триває робота з 227 потерпілими. Серед найбільших – справа про катівню в місті Куп’янськ. Тут російські армійці, бойовики незаконних збройних формувань “ЛНР/ДНР” та колаборанти більш ніж пів року незаконно утримували та катували місцевих мешканців в приміщенні ізолятора тимчасового тримання Куп’янського відділу поліції.
В межах об‘єднаного провадження розслідується 73 злочини за ч. 1, 2 ст. 438 КК України – жорстоке поводження з цивільним населенням, в тому числі – поєднане з умисним вбивством.
Потерпілими від рук окупантів в Куп’янській катівні визнано 67 осіб. Однак поліціянтам відомо про тортури більш ніж 150 потерпілих віком від 16 до 65 років. Саме таку кількість людей тримали в ізоляторі тимчасового тримання Куп’янського відділу поліції при його максимальній місткості в 45 осіб. Слідчим також відомо, що деяких з них утримували понад 100 днів.
Потерпілі – звичайні українці віком від 16 до 65 років. Серед них – школярі, пенсіонери, вчителі, директори місцевих підприємств та фермери.
Окупанти били людей руками й ногами, гумовими палицями та трубами, електричним струмом і електрошокером. Палили на тілі пластмасу, загинали руки та суглоби в кайданках, примушували працювати, чинили психологічний тиск.
Внаслідок таких дій окупантів двоє з бранців померло, четверо вважаються зниклими безвісти, ще четверо досі перебувають в полоні. Більшість отримали важкі психологічні травми. З ними працюють слідчі спеціалізованого відділу розслідування воєнних злочинів.
Нині в межах провадження по Куп‘янській катівні проведено сотні слідчих дій і наявних доказів вже достатньо для кваліфікації дій окупантів як таких, що вчинені у складі організованої групи. У МВС зазначили, що наразі завдання правоохоронців – встановити та ідентифікувати всіх російських військових, “ЛНР/ДНРівців” та зрадників-колаборантів, причетних до катування українців в Куп‘янську.
- Росіяни продовжують політику знищення українців на тимчасово окупованих територіях й облаштовують для цього нові катівні.
- За останніми оцінками, близько 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуальнимо насильством або інші форми жорстокого поводження.
- Співробітники СБУ задокументували злочини російського полковника Віктора Бедрика, який особисто закатував двох українців.
Бельгійський і американський актор Жан-Клод Ван Дам записав відеозвернення до президента Росії Володимира Путіна, в якому сказав про намір приїхати до РФ і стати “послом миру”. На відео поруч з Ван Даммом сидить колишній український нардеп Олександр Онищенко, якого підозрюють у держзраді.
Недільного ранку, 13 квітня, коли мешканці Сум святкували Вербну неділю, дві російські балістичні ракети вдарили по центру міста. Внаслідок атаки загинули 35 осіб (36 ред.), понад 100 — поранено. Майже всі загиблі та постраждалі були цивільними. За даними місцевої влади, це був один з наймасовіших інцидентів із жертвами серед цивільного населення в Україні цього року.
Служба безпеки затримала у Києві агента ФСБ, який шпигував біля адмінбудівель Сил оборони для підготовки терактів. Агентом виявився 47-річний громадянин РФ, який працював звукорежисером відомої в Україні радіостанції і паралельно виконував завдання російської спецслужби.
За словами журналістів The Economist, найбільшою вразливістю України сьогодні є не військова, а політична сфера.
Євросоюз не зміг досягти згоди щодо заборони імпорту російського скрапленого природного газу у межах майбутнього пакету санкцій. Суперечності між державами-членами та відсутність надійних альтернатив змусили Єврокомісію підготувати нову стратегію відмови від енергоносіїв РФ — її презентують у травні.