На одну запрошену жінку у нацмарафоні припадає п’ять чоловіків – Детектор медіа

Джерело: Детектор медіа

Попри гендерний баланс населення України, телемарафон “Єдині новини” демонструє значну гендерну нерівність. Так, згідно з підрахунками, лише 16,7% гостей етерів марафону – жінки.

Їхню кількість в етері соромно порівнювати з чоловіками загалом. Але можна порівняти з чоловіками на ім’я Олександр, тоді жінок буде удвічі більше: 16,7% жінок від усіх гостей, проти 8,7% Олександрів, – наголосили у ДМ.

Гендерна нерівність є давньою проблемою українського телебачення. У 2020 році токшоу запрошували всього 22% жінок. У випадку марафону ця тенденція особливо кричуща, адже він охоплює різноманітні теми та регіони й має значно більше ефірного часу.

Проте проблема – не лише в кількості жінок. Їх рідше запрошують повторно. Якщо чоловіки в середньому з’являються в ефірі 6,5 раза, то жінки – лише 3,1. Найчастіше це речниці державних органів або політикині, які є офіційними спікерами своїх відомств. Представниці громадянського суспільства, експертки та науковиці майже не з’являються в етерах.

Джерело: Детектор медіа

Гендерна нерівність поширюється на всі телеканали марафону, хоча деякі демонструють гірші показники:

  • ІСТV/СТБ – 25,2% жінок;
  • 1+1 – 22,4%;
  • Суспільне (до виходу з марафону) – 19,1%;
  • Інтер – 16,9%;
  • Рада – 15,7%;
  • Ми – Україна – 9%.

Наприклад, канал “1+1” надає перевагу коментаторам, серед яких більше жінок. Натомість “Рада»”часто запрошує депутатів і чиновників, де домінують чоловіки.

Окрім того, нині гостьова політика формує стереотипи: жінки найчастіше коментують теми суспільства (39,3%) та культури (33,2%). Найменш ж представлені жінки в обговореннях економіки (13,2%) та війни (6%), хоча в армії служить значна кількість жінок.

Наприклад, найпопулярніша в марафоні та найважливіша сьогодні тема – війна. У ній найменше коментаторок-жінок. Хоча в українській армії, до речі, так само багато жінок, як  усіх осіб в армії Білорусі. І якби “Єдині новини” раптом вирішили дати слово їх усім, то довелося б вмикати в етер одну жінку кожні шість хвилин.

Завжди остання в марафоні та, варто визнати, найменш важлива в переліку – культура. Вона ж друга найпопулярніша серед гостей-жінок.

Жінки також практично не представлені в економіці та міжнародці: статистично ви можете подивитися сім розмов на цю тему й жодного разу не почути думку жінки.

Найчастіше ж жінки коментують суспільну тематику.

Тут їхня кількість небезпечно наближається до половини гостей! Але це, ймовірно, не заслуга “Єдиних новин”, а провина нашої методології. “Суспільство” – просто широка тема, в якій є місце погоді, пенсіям, психології, історії, волонтерству, медицині. Загалом можна сказати, що жінки у 39,3% випадків коментують “інше”, – додали у ДМ.

Схожа ситуація утворює замкнуте коло: гостьові редактори не шукають коментаторок-жінок, жінки-коментаторки не стають відомими, жінок не запрошують в етер.

Одначе, “Єдиний марафон” має потенціал виправити ситуацію. Якщо один із каналів розширить представництво жінок до 50%, їхня присутність зросте на всіх екранах через обмін контентом.

Зауважується, що запрошення більшої кількості жінок, зокрема експерток та активісток, сприятиме формуванню повнішої суспільної дискусії та врахуванню позиції половини населення країни.

Додамо, Індекс гендерної рівності SDG засвідчив, що наразі жодна країна світу не наближається до досягнення обіцяної гендерної рівності, передбаченої Цілями сталого розвитку ООН до 2030 року.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.

Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.