На Полтавщині археологи виявили скіфські прикраси
Джерело: історико-культурний заповідник “Більськ”/Facebook
На території Більського городища археологи знайшли золоті прикраси для одягу та посуд, що датуються серединою шостого століття до нашої ери.
“У день професійного свята (15 липня – День археолога – ред.) готові поділитися попередніми результатами цьогорічних досліджень на курганних некрополях Більського городища”, – йдеться у дописі.
Зазначено, що експедицію проводила на території заповідника археологічна група “Охоронної археологічної служби України” на чолі з Віталієм Окотенком.
Як розповів Суспільному директор історико-культурного заповідника “Більськ” Ігор Корост, експедиція працювала близько трьох тижнів.
“Дослідження вже завершили. В одному з курганів знайшли битий посуд, а також бляшки із золота, які нашивалися на одяг. Вони датуються серединою 6 століття до нашої ери. Зараз їх досліджують фахівці”, – повідомив Корост.
Також у липні археологи досліджували територію древнього Гелону неподалік Більська. Серед знахідок – глиняний посуд, стріли та арфи.
У заповіднику зауважили, що представницька колекція імпортного давньогрецького посуду походить з культурного шару. Більшість з них складають фрагменти амфор, в одному екземплярі представлено досить рідкісну знахідку, ручку чорнолакового канфару – посуду для споживання напоїв. Імпортні знахідки датуються від першої половини V – до середини IV ст до н.е. До виробів з глини належать і фрагменти важків до веретен – пряслиць.
“Досить представницькою є серія виробів з каміння. Це предмети округлої форми, що, вірогідно, застосовувалися для розтирання менш твердих матеріалів (зерно, шамот, жорства тощо). З їх числа привертає увагу робоча частина кам’яної сокири – досить рідкісної для території Більського городища (третя відома знахідка). До категорії виробів з каменя належать і фрагменти точильних брусків. Знахідки із металів представлені виробами з чорного та кольорового металів. До виробів із заліза належать фрагменти невеликих стрижнів, що слабко піддаються інтерпретації. Предмети із кольорових металів репрезентовані злитком міді та вістрями стріл: дволопатевими та тригранними. Більшість складають дволопатеві втульчаті вістря з шипом. Загалом виявлено 11 наконечників чи їх фрагментів”, – поділилися науковці.
ДОВІДКОВО. Історико-культурний заповідник “Більськ” – заповідник, що знаходиться в селищі міського типу Котельва Полтавської області. До складу археологічної території входять більша частина Більського городища скіфського часу, а також пам’ятки його округи, розташовані у межах Полтавської області.
Більське городище – городище скіфського часу (кінець VIII – початок III ст. до нашої ери), розташоване на височині в межиріччі річки Ворскли та правої притоки Псла, річки Суха Грунь, в районі села Більськ Полтавського району Полтавської області та села Куземин Охтирського району Сумської області.
Городище складається з трьох укріплених поселень (Куземинське, Західне Більське і Східне Більське укріплення), об’єднаних однією фортечною стіною (Велике Більське городище). Загальна площа городища 4400 га.
- У Тернопільській області, неподалік міста Чортків, місцевий мешканець знайшов бронзові браслети та сокиру із міді, яким приблизно чотири тисячі років.
- На території Меджибізької фортеці на Хмельниччині знайшли кераміку часів Русі. Останніми зі знахідок є мушкетні кулі та ґудзики XVII століття.
- На Рівненщині вдалося розкопати поховання монахинь ХVІІІ століття – археологи працюють на околиці старого Дубна.
Американський метал-гурт з Лос-Анджелеса Metallica пожертвував зі свого фонду All Within My Hands $500 тис. на гуманітарну допомогу фондам, які надають допомогу жертвам лісових пожеж у Каліфорнії.
Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.
Українські прикордонники отримали від Чехії сучасну самохідну артилерійську установку DITA калібру 155 мм. Ця допомога посилює вогневі можливості Державної прикордонної служби України.
Упродовж 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 450 осіб, які за наказом російських кураторів вчиняли підпали в Україні.
15 січня Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації в Україні до 9 травня 2025 року.