На Полтавщині археологи виявили скіфські прикраси
Джерело: історико-культурний заповідник “Більськ”/Facebook
На території Більського городища археологи знайшли золоті прикраси для одягу та посуд, що датуються серединою шостого століття до нашої ери.
“У день професійного свята (15 липня – День археолога – ред.) готові поділитися попередніми результатами цьогорічних досліджень на курганних некрополях Більського городища”, – йдеться у дописі.
Зазначено, що експедицію проводила на території заповідника археологічна група “Охоронної археологічної служби України” на чолі з Віталієм Окотенком.
Як розповів Суспільному директор історико-культурного заповідника “Більськ” Ігор Корост, експедиція працювала близько трьох тижнів.
“Дослідження вже завершили. В одному з курганів знайшли битий посуд, а також бляшки із золота, які нашивалися на одяг. Вони датуються серединою 6 століття до нашої ери. Зараз їх досліджують фахівці”, – повідомив Корост.
Також у липні археологи досліджували територію древнього Гелону неподалік Більська. Серед знахідок – глиняний посуд, стріли та арфи.
У заповіднику зауважили, що представницька колекція імпортного давньогрецького посуду походить з культурного шару. Більшість з них складають фрагменти амфор, в одному екземплярі представлено досить рідкісну знахідку, ручку чорнолакового канфару – посуду для споживання напоїв. Імпортні знахідки датуються від першої половини V – до середини IV ст до н.е. До виробів з глини належать і фрагменти важків до веретен – пряслиць.
“Досить представницькою є серія виробів з каміння. Це предмети округлої форми, що, вірогідно, застосовувалися для розтирання менш твердих матеріалів (зерно, шамот, жорства тощо). З їх числа привертає увагу робоча частина кам’яної сокири – досить рідкісної для території Більського городища (третя відома знахідка). До категорії виробів з каменя належать і фрагменти точильних брусків. Знахідки із металів представлені виробами з чорного та кольорового металів. До виробів із заліза належать фрагменти невеликих стрижнів, що слабко піддаються інтерпретації. Предмети із кольорових металів репрезентовані злитком міді та вістрями стріл: дволопатевими та тригранними. Більшість складають дволопатеві втульчаті вістря з шипом. Загалом виявлено 11 наконечників чи їх фрагментів”, – поділилися науковці.
ДОВІДКОВО. Історико-культурний заповідник “Більськ” – заповідник, що знаходиться в селищі міського типу Котельва Полтавської області. До складу археологічної території входять більша частина Більського городища скіфського часу, а також пам’ятки його округи, розташовані у межах Полтавської області.
Більське городище – городище скіфського часу (кінець VIII – початок III ст. до нашої ери), розташоване на височині в межиріччі річки Ворскли та правої притоки Псла, річки Суха Грунь, в районі села Більськ Полтавського району Полтавської області та села Куземин Охтирського району Сумської області.
Городище складається з трьох укріплених поселень (Куземинське, Західне Більське і Східне Більське укріплення), об’єднаних однією фортечною стіною (Велике Більське городище). Загальна площа городища 4400 га.
- У Тернопільській області, неподалік міста Чортків, місцевий мешканець знайшов бронзові браслети та сокиру із міді, яким приблизно чотири тисячі років.
- На території Меджибізької фортеці на Хмельниччині знайшли кераміку часів Русі. Останніми зі знахідок є мушкетні кулі та ґудзики XVII століття.
- На Рівненщині вдалося розкопати поховання монахинь ХVІІІ століття – археологи працюють на околиці старого Дубна.
9 вересня Apple представила iPhone 16 серії з покращеними технічними характеристиками. Гаджети зокрема мають водо- та пилозахисний дизайн, а також отримали нові кольори.
Нідерланди схвалили застосування зброї, поставленої в межах військової допомоги Україні, для ударів по цілях на території РФ.
Після візиту Нарендри Моді до Москви та Києва Делі вирішив спробувати виконати обіцянку прем’єр-міністра Індії допомогти “принести мир в Україну”. Радник прем’єра з питань національної безпеки Аджит Довал цього тижня відвідає Москву, щоб обговорити можливість врегулювання російсько-української війни.
Американський актор Джеймс Ерл Джонс, котрий озвучив лиходія “Зоряні війни” Дарта Вейдера та Муфасу з мультфільму Король лев, помер вранці 9 вересня у своєму домі в окрузі Датчесс, штат Нью Йому. Йому було 93 роки.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 вересня. З початку доби на цей час зафіксовано 147 бойових зіткнень.