На території заповідника «Хортиця» виявили нові археологічні знахідки

Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України

Після різкого спаду води внаслідок підриву росіянами дамби Каховської ГЕС на території заповідника “Хортиця” знайдено кілька сотень археологічних предметів, виготовлених з металу, кераміки та дерева, а також понад тисячу фрагментів керамічних виробів.

Вперше за 70 років на поверхні опинились території, які були під водами Дніпра. Берегова смуга острова Хортиця багата пам’ятками історії та археології, однак деякі з них знаходяться в аварійному стані та потребують невідкладних рятувальних та превентивних робіт.

Відтак співробітники Національного заповідника “Хортиця” щодня проводять інспекції для забезпечення збереження цих пам’яток та знаходять археологічний матеріал.

Під час рейдових та розвідувальних виходів знайдено археологічні пам’ятки, серед яких:

  • Кераміка різного часу та призначення, починаючи від доби енеоліту (6 – 5 тис. до н.е.) і закінчуючи ХІХ століттям. Зазвичай ці знахідки представлені уламками гончарної або ліпної кераміки, такими як частини вінців, ручки, денці, плечики та інші. Окрім того, до керамічних знахідок можна віднести люльки, грузила, прясла тощо.
  • Знаряддя з кременю представлені давніми інструментами для полювання або обробки. Також вони можуть мати форму кременю, який використовувався у вогнепальній середньовічній зброї з замковим типом курка.
  • Металеві знахідки охоплюють широкий спектр предметів. Особливий інтерес становлять монети, оскільки вони найбільш точно датуються та надають важливу інформацію. Також серед цих знахідок є речі, пов’язані з епохою козацтва на острові Хортиця, такі як різноманітні мушкетні та пістольні кулі, ремені, пряжки та застібки, а також деталі від зброї та інші предмети.
  • Скло – це один з найбільш крихких матеріалів, і його знаходять значно рідше. Одначе співробітники заповідника знаходять уламки середньовічних пляшок та навіть скляні бомби.

У відомстві зазначили, що всі виявлені археологічні знахідки проходять процес камеральної обробки та додаються до польового опису, який надалі буде основою для створення археологічного звіту.

А також пояснили, що з урахуванням сучасної ситуації, пріоритети та напрямки досліджень зазнали змін. Окрім забезпечення захисту пам’яток, виникла необхідність в порятунку та підтримці належного стану археологічних об’єктів.

Для цього проводяться рейдові виходи на аварійні ділянки та реагування на сигнали від місцевих мешканців, які щоденно знаходять артефакти на узбережжі. Робота включає археологічні дослідження як інвазивного, так і неінвазивного характеру, цифрування знахідок, а також проведення освітніх заходів та інші ініціативи.

21 квітня переважна більшість сербів на півночі Косово бойкотували місцевий референдум стосовно того, чи слід усунути мерів-албанців чотирьох муніципалітетів, чиє призначення призвело до хвилі протистоянь минулого року.

У Центрі національного спротиву поінформували про нову небезпеку для українських аграріїв на тимчасово окупованих територіях України. Зокрема землеробів застерігають від так званих “пільгових кредитів” від росіян.

21 квітня розпочинаються спільні литовсько-польські тактичні навчання з авіаційним елементом “Хоробрий грифон 24/II/Brave Griffin 24/II”. У навчаннях також візьмуть участь союзники із США та Португалії.

Українські війська можуть зазнати додаткових невдач у найближчі тижні, очікуючи на вже ухвалену військову допомогу США, яка дозволить Україні стабілізувати фронт, однак, ймовірно, постачання зможуть пригальмувати нинішній російський наступ.

Сьогодні, 21 квітня, п’ята річниця другого туру президентських виборів 2019 року, які завершилися перемогою тоді…