На тлі посилення спеки міста Європи звертаються до вікових способів зберігання прохолоди – NYT

Джерело: The New York Times

Не існує єдиного архітектурного прийому, здатного вирішити проблему виснажливої спеки, яка охопила цього літа більшу частину Європи. Але експерти вважають, що на континенті, де кондиціонування повітря – відносно обмежене, методи сталого будівництва можуть мати велике значення для захисту мешканців.

Як розповіли у виданні, ці особливості, серед яких – внутрішні двори, важкі жалюзі, світловідбивна фарба та фасади з білого каменю, – можуть зберігати будинки природно прохолодними та зменшувати потребу в кондиціонуванні.

Проблема, зокрема для середземноморських міст, які зіткнулися з пекучою спекою цього літа, полягає в тому, що багато нових будівель були зведені з використанням західних стилів, які утримують тепло, – пояснює Маріалена Ніколопулу, професорка стійкої архітектури в Кентському університеті Англії.

Сучасні багатоповерхівки та застосування таких матеріалів, як асфальт для доріг, утримують тепло, сприяючи ефекту “теплового острова”, коли міста спекотніші, ніж навколишні сільські райони.

Зазначається, що у Сполучених Штатах деякі власники будинків та підприємства інвестують у недорогі методи охолодження будівель, зокрема у фарбування дахів білим або іншим світловідбивним кольором, що може допомогти зробити кондиціонери більш енергоефективними.

У середземноморських країнах, таких як Греція, Італія, Іспанія та Португалія, традиційні будинки, зазвичай, мають якості, що дозволяють “дути з вітерцем”. Товсті стіни допомагають поглинати тепло впродовж дня і віддавати його вночі, а елементи, що забезпечують тінь, такі як перголи, також служать для охолодження жителів і зменшення впливу сонячного проміння. Окрім цього, вузькі проходи у деяких центрах міст і обсаджені деревами вулиці також створюють тінь для пішоходів.

У Європі хвилі спеки трапляються частіше та інтенсивніше, ніж у багатьох інших частинах світу, а в багатьох будинках немає кондиціонерів. Уряди Греції, Італії та Іспанії запровадили заходи для захисту жителів від спеки, включаючи направлення людей у громадські місця для охолодження, покладаючись на системи попередження про екстремальну спеку та плануючи створення невеликих парків по сусідству, які можуть бути на кілька градусів прохолоднішими, ніж на вулицях.

Втім експерти з охолодження кажуть, що підвищена залежність від енергоємних систем кондиціонування повітря не є стійким рішенням. Згідно зі звітом Світового банку за 2019 рік, звичайні охолоджувальні пристрої, включаючи кондиціонери та холодильники, вже становлять до 10 відсотків усіх глобальних викидів парникових газів.

Попри те, що температура в Північній Європі, як правило, нижча, ніж у Південній Європі, головна проблема полягає в тому, що багато будинків спроектовані таким чином, щоб утримувати тепло.

Прикладом цього є Скандинавія, де багато будинків побудовані з використанням більш легких будівельних матеріалів, таких як дерево, яке чудово підходить для холодної погоди, але може ускладнити виживання в сильну спеку.

У ніч на 31 травня російські війська обстріляли Харків. Влучивши у пʼятиповерховий житловий будинок, згодом ворог завдав повторного удару.

30 травня присяжні у Нью-Йорку ухвалили вердикт у кримінальній справі колишнього президента США Дональда Трампа.

30 травня прессекретарка російського МЗС Марія Захарова назвала “неприйнятними” плани США щодо подальшого стримування операцій тіньового флоту нафтових танкерів Росії. Вона поскаржилася, що перешкоджання російсько-китайській торгівлі є частиною “незаконної торговельної війни”.

У ніч на 31 травня російські війська вкотре обстріляли Харків. Міський голова Ігор Терехов повідомив про два “прильоти” у місті.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22.30 30 травня щодо російського вторгнення. Оборонна операція наших військ триває. Найгарячішою залишається ситуація на Курахівському і Покровському напрямках.