У найближчі пів року про проведення виборів можна забути через зламані реєстри — експертка
Джерело: етер “Еспресо”
У найближчі щонайменше шість місяців про вибори в Україні можна забути через зламані реєстри, вважає експертка з питань PR-комунікацій виборчих та політичних технологій Ольга Лень.
Вона разом з українським журналістом і публіцистом Віталієм Портниковим обговорювали те, як Путін під час “Прямої лінії” заявив, що не готовий розмовляти з президентом України Володимиром Зеленським, бо він, мовляв, “нелегітимний”. Тому вони обговорили питання можливих виборів глави держави у майбутньому.
“Якби Росія прям сильно хотіла б вибори в Україні – вони б, мабуть, не ламали наші реєстри. Тому що це робить дуже проблематичним проведення виборів, після такого великого зламу всіх юридичних документів, всіх баз даних. Ви розумієте, що провести (вибори, – ред.) у найближчі три місяці вже точно неможливо, тому що на відновлення потрібно два місяці. Що там відновлять? Довіри нема до цих реєстрів. Що там відбулося, ніхто не знає. Я скажу так, що у найближчі пів року можете про вибори в принципі забути”, – наголосила вона.
За її словами, вибори у таких умовах не матимуть довіри, внутрішньої легітимності, бо незрозуміло, де і що зараз з реєстрами. Лень додала, що в неї немає відповіді на питання, як і чи можливо провести паперову перереєстрацію громадян.
“Я можу тільки припустити (ідею, – ред.) в якихось українських політиків, що от можна провести вибори в “Дії”, провести електронні вибори. Після зламу цих реєстрів вона (довіра, – ред.) сильно впала. Це неможливо зробити просто зараз. Це має минути якийсь час. Це також проблематична тепер історія”, – зауважила Ольга Лень.
20 грудня стало відомо про наймасштабнішу зовнішню кібератаку на державні реєстри України. Атака, організована росіянами, тимчасово паралізувала ключові системи Міністерства юстиції. Відновлення роботи триватиме до двох тижнів. Внаслідок цілеспрямованої атаки тимчасово зупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Мін’юсту.
Наприклад, нині ЦНАПи тимчасово припинили прийом громадян на реєстрацію місця проживання або перебування особи; зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою власника житла; комплексну послугу “єМалятко”; послугу “єВідновлення”; послугу з реєстрації транспортних засобів, повʼязані зі зміною власника.
- Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події CERT-UA у взаємодії з Центром кібербезпеки ЗСУ виявила та дослідила ворожу активність угрупування UAC-0020 (Vermin) проти Сил оборони України.
- Хакерські групи, пов’язані з російським військовим розвідувальним відомством ГРУ, активно використовували месенджери, зокрема Telegram та Signal, для поширення шкідливого програмного забезпечення. Ці атаки, які були виявлені у другому півріччі 2023 року, мають на меті враження на мобільні пристрої та системи військових.
- У Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України попередили про зростання кількості кібератак на бухгалтерів.
- У Силах оборони обговорили можливість створення нового роду сил у структурі ЗСУ – Кіберсил.
Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.
За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.
Викладач Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микита Василенко заявив, що присутність іноземних військових в Україні може “покращити демографічну ситуацію”. Для цього він використав вислів, що українки “сексуально голодні”, а “іноземні миротворці” мають гроші.
Швейцарія ухвалила рішення приєднатися до 15-го пакету санкцій Європейського Союзу, спрямованого проти Росії через її військову агресію проти України. Крім того, санкції поширюються і на Білорусь у зв’язку із ситуацією в цій країні.
23 грудня в Україні введено графіки аварійних відключень електроенергії. Під час екстрених відключень стандартні графіки не застосовуються, а тривалість обмежень поки що невідома.