NASA знову переносить польоти астронавтів на Місяць
Джерело: АР.
NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.
Адміністратор агентства Білл Нельсон повідомив, що наступна місія програми Artemis, під час якої чотири астронавти здійснять обліт Місяця та повернуться на Землю, тепер запланована на квітень 2026 року. Раніше запуск був призначений на вересень 2025 року, але вже переносився із запланованих термінів цього року.
Причиною затримки стала необхідність розслідування пошкодження теплозахисного щита капсули Orion під час тестового польоту два роки тому. Як зазначають у NASA, це зайняло більше часу, ніж очікувалося, а також залишаються інші необхідні покращення для космічного корабля.
Це також вплинуло на третю місію Artemis, під час якої планується висадка двох астронавтів на Місяць. Її тепер очікують не раніше 2027 року, хоча раніше цільовою датою був 2026 рік.
Програма Artemis є продовженням місій “Аполлон” кінця 1960-х та початку 1970-х років. Наразі вона має на своєму рахунку лише одну місію: у 2022 році капсула Orion без екіпажу облетіла Місяць, стартувавши на новій ракеті Space Launch System.
Попри успішний запуск і політ, капсула повернулася на Землю з пошкодженим теплозахисним щитом: поверхня виявилася надто обгорілою та пошкодженою через високі температури під час входу в атмосферу. Інженерам знадобилося багато часу, щоб з’ясувати причину та розробити рішення.
За словами Нельсона, для наступного польоту з екіпажем NASA використає капсулу Orion з оригінальним щитом, але змінить траєкторію входу в атмосферу. Заміна щита призвела б до додаткової затримки мінімум на рік, що ще більше відсунуло б висадку на Місяць.
Під час тестового польоту капсула входила в атмосферу за “стрибковою” траєкторією, що спричинило утворення газів у зовнішньому шарі щита, його розтріскування та нерівномірне осипання матеріалу.
Командир майбутньої місії, астронавт Рід Вайзман, зазначив на пресконференції у штаб-квартирі NASA, що затримки є “болісними”, але його команда прагнула впевненості у вирішенні проблем із теплозахисним щитом, навіть якщо це зайняло більше часу.
У межах програми “Аполлон” NASA відправило на Місяць 24 астронавтів, з яких 12 здійснили висадку на поверхню. Остання місія — “Аполлон-17” — відбулася у грудні 1972 року.
Нельсон наголосив, що навіть зі зміненим графіком США мають повернути астронавтів на Місяць раніше, ніж це зробить Китай, який планує висадку до 2030 року.
Крім того, всі підрядники програми Artemis, включно зі SpaceX Ілона Маска, отримали доручення “подвоїти зусилля”, щоб дотриматися встановлених термінів. У перших двох місіях Artemis для доставки астронавтів з орбіти Місяця на його поверхню використовуватимуть мегаракету Starship від SpaceX, яка зараз проходить тестові польоти в Техасі.
Нельсон також повідомив, що вже запросив Джареда Айзекмана — мільярдера, який співпрацює зі SpaceX та цього тижня був номінований Дональдом Трампом на посаду очільника NASA, — відвідати штаб-квартиру агентства у Вашингтоні.
- Експедиція NASA випадково виявила у льодах Гренландії забуту військову базу часів холодної війни, покинуту півстоліття тому. Згідно з повідомленням, відкриття було зроблено у квітні 2024 року, коли дослідники проводили випробування нового радару із синтезованою апаратурою UAVSAR.
NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.
Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.
Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.
90-річна Аннет Роберж, яка виховала п’ятьох дітей, нещодавно закінчила Південний університет Нью-Гемпшира (SNHU), здійснивши свою багаторічну мрію після десятиліть самопожертви.
Проти іранської співачки Парасту Ахмаді та музикантів, які їй акомпанували, порушили кримінальну справу за виконання музики без хіджаба у прямому ефірі. Про це повідомляють Iran International та IranWire.