Наступ РФ на Харківщину: в ISW оцінили, чи зможе ворог окупувати Харків

Джерело: Інститут вивчення війни

Фахівці ISW прокоментували початок наступальної операції військ РФ у Харківській області та оцінили, чи зможуть окупанти захопити обласний центр регіону.

Аналітики зауважили, що росіяни досягли значних тактичних успіхів на півночі Харківщини.

“Російські війська, ймовірно, проводять початкову фазу наступальної операції на північ від Харкова, яка має обмежені оперативні цілі, але покликана досягти стратегічного ефекту відтягування української живої сили та техніки з інших критичних ділянок фронту на сході України”, – мовиться у звіті.

Геолокаційні кадри свідчать, що окупанти захопили н.п. Пильне. За даними ворожих воєнкорів, війська РФ також взяли під контроль Стрілечу, Красне та Борисівку.

В ISW зауважили, що дані NASA Fire Information for Resource Management (FIRMS) від 10 травня вказують на те, що в цих чотирьох населених пунктах і поблизу них, ймовірно, відбулися важкі бої.

“ISW з високою достовірністю оцінює, ґрунтуючись на достовірних українських звітах і перевазі доказів, що російські війська захопили Стрілечу, Красне та Борисівку, але ще не спостерігало геолокаційного підтвердження цієї оцінки”, – додали фахівці.

Російські воєнкори також стверджували про окупацію Зеленого, Огірцевого та Хатище, проте аналітики не знайшли доказів цих слів.

Reuters повідомило, що високопоставлене українське військове джерело заявило, що російські сили просунулися щонайменше на один кілометр у глибину біля Вовчанська. ISW ж оцінює, що російські сили просунулися в напрямку Вовчанська, але не помітили достатньо доказів, щоб оцінити приблизний слід лінії фронту в безпосередній близькості.

На думку аналітиків, захоплені н.п. окупанти використають для посилення наступальних операцій, імовірна мета яких – відкинути ЗСУ якомога далі від кордону з Бєлгородською областю РФ (щонайменше на 10 км) та просунутись углиб, аби мати змогу атакувати Харків з артилерії.

В ISW вважають, що росіяни навряд чи розмісить артилерію прямо по лінії фронту, а тому вони прагнуть підійти ближче до Харкова. Зараз ворог розмістився за 30 км від міста, тоді як артилерія може стріляти на відстань до 25 км.

Якщо РФ просунеться ще на 10 км, то скортить відстань до Харкова до 20 км, що й дозволить ворогу ще більше обстрілювати Харків.

“Звичайний вогонь непрямим наведенням у поєднанні з постійними ударами плануючими бомбами та ракетами, ймовірно, мав би створити умови для більшого наступу на місто Харків пізніше”, – зауважили фахівці.

Водночас аналітики вважають, що зараз ворожі війська здійснюють обмежені зусилля, які не свідчать про широкомасштабний наступ з метою захопити Харків.

“Російські операції на Вовчанському напрямку не сприяють негайному просуванню до міста Харків, оскільки Вовчанськ розташований на східному березі річки Сіверський Донець і Печенізького водосховища”, – мовиться у звіті.

На думку фахівців, російські зусилля в напрямку Липців могли б підтримати вузький фронтальний наступ на місто Харків, хоча дуже малоймовірно, що військове командування РФ, яке останніми місяцями покращує своє оперативне планування, переслідуватиме такий вразливий шлях просування до міста Харкова.

Тому, вважають аналітики, наступ у район Липців необхідний окупантам саме для того, аби просунутись ближче до Харкова і обстрілювати місто з артилерії.

Та якщо метою військ РФ все ж є захоплення Харкова, то, за оцінками аналітиків, цього буде важко досягти.

“Зусилля Росії захопити місто Харків вимагатимуть довгих переїздів по відкритій місцевості в масштабах, яких російські сили не здійснювали з початку повномасштабного вторгнення”, – зазначили експерти.

Вони додали, що північне угрупування військ РФ може бути не зовсім боєздатним для таких операцій. Зокрема їм не вистачає особового складу, для успішного наступу на Харків.

“Російські війська раніше продемонстрували нездатність проводити широкомасштабні наступальні операції в кількох напрямках одночасно, і російські військові, схоже, не створили “стратегічний резерв” такого масштабу, який був би здатний підтримувати два або більше великомасштабних наступальних операцій. операції в найближчому майбутньому”, – мовиться у звіті.

Відтак, широкомасштабні намагання РФ захопити Харків вимагатимуть від російських військ відмовитись інших критичних ділянок фронту та передислокації значної кількості сил до міжнародної прикордонної зони, що російські сили навряд чи зроблять, враховуючи тривалий час перебування російських військових метою захоплення решти Луганської та Донецької областей.

Київська обласна прокуратура поновила право власності держави на ліс, що має особливе значення для екології столичного регіону. Рішеннями суду у чотирьох справах задоволено позови прокурорів до низки юридичних осіб про повернення лісових земель у Бориспільському районі загальною площею понад 60 га.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.