Наступного тижня на Землю неконтрольовано впаде фрагмент радянського супутника: деталі

Джерело: Live Science

Фрагмент радянського космічного корабля, призначеного для посадки на Венеру і запущеного 53 роки тому, має повернутися на Землю наступного тижня, і ніхто не знає, де він може приземлитись.

Як розповіли у виданні, зонд “Космос-482”, створений та запущений СРСР у 1972 році, був побудований в межах програми “Венера”. Учасники цієї програми збирали дані з пекельної поверхні Венери. Проте через несправність верхнього ступеня ракети-носія “Союз”, яка підняла корабель у небо, місія була зірвана. Апарат втратив швидкість, необхідну для досягнення планети і натомість залишився на еліптичній орбіті навколо Землі.

Нещодавно проведений аналіз показав, що втрачений модуль несправного космічного корабля зараз спускається і орієнтовно досягне Землі 10 травня. Дата може зміститись вперед чи назад на кілька днів.

“Оскільки цей посадковий модуль був розроблений для того, щоб пережити проходження через атмосферу Венери, цілком можливо, що він переживе вхід в атмосферу Землі цілим і неушкодженим, а також вдариться об неї”, — зазначив Марко Лангбрук викладач з космічної ситуаційної обізнаності в Технічному університеті Делфта в Нідерландах. Саме він встановив, що модуль незабаром повернеться на Землю. Ризики він оцінив як “не дуже високі, проте не нульові”.

“Космос 482” був побудований як споріднений із “Венерою 8” зонд, який був запущений у липні 1972 року і став другим апаратом, що сів на поверхні Венери. Опинившись там, “Венера 8” передавала дані з планети протягом трохи більше 50 хвилин, перш ніж зонд згорів.

Після невдалого запуску “Космос 482” розколовся на дві частини, що складаються з основного корпусу та посадкового модуля. Перший увійшов в атмосферу Землі через дев’ять років після запуску – 5 травня 1981 року. Тоді як апарат, який зараз рухається по низхідній траєкторії, залишався на своїй орбіті протягом понад 50 років.

За словами Лангбрука, коли посадковий апарат вагою 495 кілограмів і довжиною 1 метр повернеться на Землю, він рухатиметься зі швидкістю приблизно 242 км/год. Вчений порівняв ризик падіння пристрою з ризиком падіння метеорита. Лангбрук зазначив, що поки що зарано говорити про те, де приземлиться апарат.

“З нахилом орбіти в 52 градуси апарат “Космос 482”, що зараз спускається, може приземлитися де завгодно між 52 градусами північної і 52 градусами південної широти. Сюди входить більша частина південної та середньої широти Європи та Азії, а також Америка та вся Африка та Австралія. Звичайно, найбільші шанси, що він приземлиться в одному з океанів, як це сталося з невдалою місією “Фобос-Грунт” на Венері 15 січня 2011″, – пояснив науковець.

Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.

У головному логістичному хабі НАТО — Александруполісі — затримали 59-річного етнічного грека з Грузії за підозрою у шпигунстві на користь Росії. В його телефоні знайшли фото і відео військових об’єктів та техніки.

Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина. 

Європейський Союз остаточно заборонив використання бісфенолу А (BPA) у всіх матеріалах, що контактують із харчовими продуктами. Відповідне рішення закріпили у Регламенті 2024/3190, який набрав чинності 20 січня 2025 року. Заборона стала результатом понад 20 років наукових досліджень і обговорень щодо впливу цієї речовини на здоров’я та довкілля.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.