НАТО назвало Китай «вирішальним фактором» російсько-української війни

Джерело: The Guardian

Лідери НАТО назвали Китай “вирішальним фактором” російсько-української війни та висловили занепокоєння зближенням КНР та РФ у своєму підсумковому комюніке цьогорічного саміту.

“Я вважаю, що повідомлення, надіслане НАТО з цього саміту, є дуже сильним і дуже чітким, і ми чітко визначаємо відповідальність Китаю, коли справа доходить до сприяння російській війні”, – наголосив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Лідери Альянсу закликали КНР припинити будь-яку підтримку військових можливостей РФ – зокрема матеріальну та політичну – додавши, що Китай став потужним прихильником російського оборонного-промислового комплексу.

“Мовиться про передання товарів подвійного призначення, таких як компоненти зброї, обладнання та сировина, які служать ресурсами для оборонного сектора РФ”, – зазначається у комюніке.

У КНР, своєю чергою, обурились звинуваченнями НАТО.

“Параграфи, пов’язані з Китаєм, є провокаційними з очевидною брехнею та наклепом”, – заявила місія Китаю у ЄС додавши, що саміт НАТО “був наповнений менталітетом холодної війни та войовничою риторикою”.

У комюніке Китай також звинуватили у постійних кібер- та гібридних атак, зокрема у дезінформації.

Також у підсумковому комюніке, схваленому всіма 32 членами НАТО, вказано занепокоєння ядерним арсеналом Китаю та можливостями КНР діяти у космосі.

За даними синоптиків у п’ятницю, 9 травня, майже всю країну накриють опади.

Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.

Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.