НАТО не підтримає заклики Трампа про значне збільшення витрат на оборону – Reuters

Джерело: Reuters

За даними ЗМІ НАТО не підтримає заклики Дональда Трампа про збільшення витрат на оборону серед країн-членів альянсу.

Однак, зазначають офіційні особи та аналітики, найімовірніше, НАТО погодиться вийти за межі своїх чинних цілей.

Цього тижня обраний президент США Дональд Трамп заявив, що члени альянсу повинні тратити 5% свого ВВП на оборону, що набагато більше, аніж встановлені зараз 2%.

Подібні заяви Трамп робить не вперше. Ще під час свого першого президентського терміну він погрожував не захищати членів НАТО, які не вкладають достатньо в оборону.

У НАТО зазначили, що згодні з необхідністю збільшення витрат на оборону, однак не згодні з цифрою у 5%, яка, як вважають аналітики, буде і політично, і економічно недосяжною майже для всіх членів альянсу. У такому випадку країнам доведеться вкладати сотні мільярдів доларів на оборону.

Та, як повідомляють офіційні особи, на саміті НАТО у Гаазі у червні, найімовірніше, буде ухвалено нову ціль, викликану побоюваннями, що Росія може вдертись у країну НАТО.

Поки невідомо, якою буде нова ціль і чи буде вона достатньою, аби задовольнити Трампа. Дехто очікує, що члени альянсу після суперечок досягнуть цілі у 3% ВВП. Але навіть така ціль буде непосильною для багатьох, які і зараз ледь досягають цілі у 2% ВВП.

“Схоже, що відбудеться зрушення. Я не думаю, що це буде 5%, що було б нереальним майже для кожної країни світу зараз, але… це буде не 2%, яких ми вже ледь досягаємо, але це буде понад 2%”, – сказав міністр оборони Італії Гвідо Кросетто.

Італія, яка витрачає на оборону близько 1,5% ВВП, входить у список восьми членів НАТО, які не сягли чинної цілі у 2%.

Найбільше на оборону – за показниками 2024 року – витрачають Польща (4,12% ВВП), Естонія (3,43% ВВП) та США (3,38% ВВП).

За оцінками НАТО, у 2024 році загальні витрати на оборону всіх країн-членів сягли 1,474 трлн доларів, з яких близько 968 млрд доларів від США і 507 млрд доларів від країн Європи та Канади. Загальний середній показник склав 2,71% від ВВП.

Деякі аналітики вважають, що пропозиція Трампа про 5% зроблена навмисне, щоб почати перемовини і очікується, що у результаті він погодиться на 3%.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну низка європейських держав збільшили витрати на оборону. Однак у країнах, де державне фінансування обмежене, а витрати на оборону непопулярні, урядам буде важко знайти додаткові кошти для альянсу.

Відтак, тепер у Європі вважають, що континент повинен робити більше для свого захисту і не покладатись на Сполучені Штати.

Зокрема Франція та країни Балтії наполягають на спільному запозиченні Європейського союзу для фінансування витрат на оборону. Результат цих дебатів може залежати від результатів виборів у Німеччині у лютому, чинний уряд якої проти такої ідеї.

Аби стати самостійнішими у питанні оборони, ЄС потрібно витрачати більше на розвиток можливостей, які зараз надають США.

За словами Камілли Гранд, яка працює в аналітичному центрі Євроради з міжнародних відносин, поточна безпекова ситуація свідчить, що Європа повинна витрачати на оборону близько 3% ВВП.

Марі-Агнес Штрак-Циммерман, очільниця підкомітету з оборони Європарламенту, вважає, що Європа повинна збільшувати витрати, але не ставити якісь конкретні цифри.

“Нам потрібно мобілізувати набагато більше грошей, але ми не повинні дозволяти Трампу звести нас з розуму”.

Європейські лідери активно шукають способи забезпечити постачання зброї Україні на тлі сигналів, що президент США Дональд Трамп, ймовірно, відмовляється брати участь у врегулюванні війни. Одним із варіантів є купівля американської зброї з подальшою передачею Україні.

У розвідці США вважають, що президент Росії Володимир Путін сприймає війну в Україні як екзистенційну боротьбу проти Заходу. Він впевнений у своїй перемозі та готовий вести бойові дії щонайменше до кінця 2025 року. Про це йдеться у щорічному звіті “Оцінка глобальних загроз — 2025”, підготовленому Управлінням воєнної розвідки США (DIA) для Конгресу станом на 11 травня 2025 року.

Аналітики проєкту DeepState оновили мапу бойових дій на Сумщині. Наразі 62,6 км² території області позначені як окуповані.

Американський мільярдер Ілон Маск заявив про свій відхід із політики не через те, що нібито “зробив достатньо”, як він раніше стверджував, а через розчарування у складнощах досягнення бажаних результатів, що і стало головною причиною його рішення.

100-річний ветеран Другої світової війни та колишній наставник Арнольда Шварценеггера, Енді Бостінто, став найстарішим активним бодибілдером у світі.