Науковий журнал Nature опинився в центрі скандалу через «недостовірну» статтю – NYT
Джерело: The New York Times
Науковий журнал Nature проводить додаткову перевірку опублікованої у березні статті авторства 11 вчених, вісім з яких у вересні попросили видалити її через “недостовірність даних”.
Як розповіли у виданні, керівником дослідження був Ранг Діас, професор машинобудування та фізики Рочестерського університету в Нью-Йорку. Він, своєю чергою, продовжує захищати отримані результати.
Протягом останніх кількох років Діас зробив кілька цікавих наукових заяв, але при цьому фігурував у низці звинувачень у недобросовісному веденні наукової діяльності.
Вимога про спростування стане додатковим приводом для особливої уваги до доктора Діаса та компанії Unearthly Materials, яку він заснував для перетворення відкриттів у галузі надпровідності на комерційні продукти. Unearthly Materials залучила вже 16,5 млн дол. від інвесторів.
“Виникає питання, як редактори одного з найпрестижніших наукових журналів Nature перевіряють надіслані матеріали та вирішують, які з них варті публікації. Раніше в Nature вже було опубліковано та скасовано попередню роботу групи Діаса, в якій описувався інший ймовірний надпровідник”, – йдеться в матеріалі.
Як пояснили у виданні, надпровідники – це матеріали, здатні проводити електрику без будь-якого електричного опору, і такий матеріал, що працює в повсякденних умовах, може застосуватися в передачі електроенергії, а також потужних магнітах, що використовуються в апаратах МРТ і майбутніх термоядерних реакторах. Надпровідники потребують наднизьких температур.
У статті журналу Nature доктор Діас та його команда описали, як гідрид лютецію – матеріал, до складу якого входять сріблясто-білий метал лютецій та водень, – отримав нові електронні властивості при додаванні невеликої кількості азоту. При стисканні до тиску 145 000 фунтів на квадратний дюйм матеріал не тільки змінив колір з синього на червоний, але й перетворився на надпровідник, здатний легко проводити електрику при температурі до 70 градусів за Фаренгейтом (21℃).
Своєю чергою, деякі науковці засумнівалися в цих висновках, що змусило Nature переглянути результати дослідження.
За словами співавторів, Діас протягом кількох місяців не інформував більшість із них про хід постпублікаційної перевірки.
У своєму листі старшому редактору журналу Nature Тобіасу Ределю від 8 вересня співавтори описали вагомі, на їхнє переконання, недоліки дослідження і заявили, що, на їхню думку, доктор Діас невідповідально поставився до підготовки та подання рукопису, що містить неточності.
Співавтори також повідомили, що більшість із них дізналися про проблеми лише 6 липня, після того, як Діас вже відповів на них.
Зокрема у листі йдеться про проблеми з даними та аналізом для кількох зображень, а також те, що майже всі зразки гідриду лютецію були куплені на ринку – деякі з них містили домішки азоту та були виготовлені не в лабораторії Діаса за рецептом, описаним у статті Nature.
Прохання про спростування надіслано до журналу Nature, попри заклики Діаса цього не робити.
“Ми ретельно вивчаємо побоювання, пов’язані з надійністю даних, наведених у цій статті, й плануємо вжити заходів у найближчому майбутньому”, – прокоментував Карл Зіємеліс, головний редактор журналу Nature.
- Науковці з Університету штату Вірджинія та Технічного університету Вірджинії розробили метод, який дозволяє переробити поліетилен на жирні кислоти – основний інгредієнт мила.
В мобільному застосунку для військовозобов’язаних “Резерв+” запустили функцію оплати штрафів за порушення правил військового обліку.
У Кремлі повідомили, що у Росії діє “військова цензура” та виключили повернення вільних ЗМІ.
Чинному народному депутату України, який з листопада 2024 року перебуває під вартою за державну зраду, оголосили нову підозру. Правоохоронці не вказують прізвища фігуранта, але з матеріалів справи зрозуміло, що мова йде про Євгена Шевченка.
У Словаччині скасували фестиваль, на якому повинен був виступати американський репер Ye (Каньє Вест).
Президент США Дональд Трамп заявив, що наступного місяця США запровадять 35%-ві тарифи на імпорт з Канади і планують запровадити загальні тарифи в розмірі 15% або 20% для більшості інших торгівельних партнерів.