Не хотів потрапити до рук НКВС: 84 роки тому покінчив життя самогубством поет Іван Зубенко
Інформацію зібрали Букви.
21 серпня 1940 року через переслідування НКВС вчинив самогубство Іван Зубенко – український поет, прозаїк, драматург, публіцист, літературний критик, журналіст. Автор драматичних творів “Дівча з лілією”, “Орленя”та інших, які йшли у галицько-українських театрах; повістей “Фатум”, “Галина” (1937), “Квітка на багні” (1937), новели “За кулісами” (1937) тощо.
Народився Іван 25 вересня 1888 на Слобожанщині, у м. Валуйки (нині Бєлгородської області РФ). Крім значного творчого доробку, чоловік брав участь у національно-визвольній боротьбі: був сотником 1-ї Запорізької стрілецької дивізії Армії УНР.
У листопаді 1920 р., в складі Армії УНР, перейшов на західний берег Збруча та був інтернований польською владою.
Станом на березень-квітень 1921 р. служив хорунжим 20-го стрілецького куреня 3-ї Залізної стрілецької дивізії та перебував у таборі в м. Каліш, Польща. Там він протягом 1920–1923 рр. редагував газету “Залізний стрілець”.

Друкарський верстат у таборі інтернованих в м. Каліш
Згодом йому вдалось повернутись, проте не на рідну Слобожанщину, а на захід України (що входив до складу Польщі – ред.), у Коломию.
Дружина Івана Зубенка – Марія – дружила із сім’єю Степана Бандери (вчилася з сестрою Степана Бандери — Мартою), членкиня Союзу Українок.
У домі Зубенків часто збиралися такі відомі діячі, як Андрій Чайковський, Кирило Трильовський, генерал Іван Павленко, Євген Маланюк та інші. Іван Зубенко листувався з Симоном Петлюрою, Євгеном Коновальцем, Дмитром Донцовим, Олександром Олесем, Петром Франком (сином Івана Франка).
В 1931 році в Коломиї у пари народився син Негвар.
Від вересня 1939 (після окупації заходу України сталінською державою – ред.) Івана Зубенка неодноразово викликали в органи НКВС. Радянські спецслужби планували арештувати митця. Щоб не співпрацювати з ними, чоловік вирішив піти на радикальний крок — вчинити самогубство. 21 серпня 1940 року Іван отруївся.
Сину Негвару на той момент було 9 років. Він вирішив продовжити боротьбу батька. В 1941 році, коли йому було 10 років, Негвар вступив в члени Юнацтва ОУН, а в 1948 р. – в члени ОУН.
В 1949 році Негвар закінчив середню школу і вступив до Політехнічного інституту. В 1951 році його арештували і засудили до 25 років розбавлення волі. Ув’язнення відбув у Воркуті. Після довгих поневірянь і переслідувань органами КДБ Негвар Зубенко повернувся з каторги і поселився в м. Стрий, де проживав до кінця свого життя.
- На світанку 20 серпня 1944 року курінного лікаря Української повстанської армії Юрія Липу по-звірячому замордували найманці НКВС. Його понівечене тіло знайшли у селі Шутова Яворівського району Львівщини. Чи знали комуністи тоді, що катували не просто українського повстанця, а одного з ідеологів українського націоналізму, філософа, автора геополітичної Чорноморської доктрини, лікаря, публіциста, письменника та поета? Ми про це вже ніколи не дізнаємося.
У тимчасово окупованому Маріуполі росіяни почали обмежувати постачання води, повідомив керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.
За перше півріччя ринок нових автомобілів у Росії скоротився на 26,3% – до 530 375 машин. Втім, продажі нових люксових авто збільшилися на 19% – з січня по червень у країні продали 320 таких машин.
Господарський суд міста Києва не задовольнив позов КП “Київський метрополітен” щодо стягнення 1,6 млн грн з АТ “Київметробуд”.
Після кожної масованої російської атаки десятки українців опиняються під уламками зруйнованих будинків. І хоча соцмережі сповнені порад на випадок удару, багато з них – насправді небезпечні міфи.
Британський боксер Тайсон Ф’юрі 20 липня підійшов до вболівальника з українським прапором по дорозі на бій Усик – Дюбуа, вигукнувши “Viva Ukraina”.