Не тільки фотосинтез: вчені виявили, що біля дна океану утворюється кисень
Джерело: Science Alert
Вчені виявили, що хімічна реакція на дні океану може створювати кисень без живих організмів, змінюючи уявлення про його виробництво.
Ендрю Світман із Шотландської асоціації морських наук (SAMS) та його команда зробили це відкриття, досліджуючи рівень кисню для оцінки впливу глибоководного видобутку корисних копалин.
“Відкриття виробництва кисню нефотосинтетичним процесом вимагає від нас переосмислення того, як могла зародитися еволюція складного життя на планеті. На мою думку, це одне з найцікавіших відкриттів у науці про океан останнім часом“, — заявив морський вчений SAMS Ніколас Оуенс, який не брав участі у дослідженні.
Посеред Тихого океану дно вкрите чорними округлими каменями. На глибині понад 4 000 метрів, рівень кисню повільно, але впевнено зростає, як показали вимірювання вчених. Коли вчені вперше отримали ці дані, то подумали, що датчики несправні. Вони перекалібровували датчики, але протягом 10 років ці дивні показники кисню продовжували з’являтися.
Вчені виявили, що камені на морському дні містять рідкоземельні метали. Коли вони згруповані разом, як батареї в ряд, можуть виробляти електричну напругу до 1,5 В. Це достатньо для відділення кисню від води в процесі електролізу.
“Схоже, що ми відкрили природну “геобатарею”. Ці геобатареї є основою можливого пояснення виробництва темного кисню в океані”, – заявив хімік Північно-Західного університету Франц Гейгер.
Вчені зазначають, що ще потрібно провести додаткові дослідження. Проте це відкриття може допомогти пояснити явище “мертвих зон” в океані.
“У 2016 та 2017 роках морські біологи відвідали ділянки, в яких у 1980-х роках йшов видобуток корисних копалин, та виявили, що на цих територіях не виявлено навіть бактерій. Проте в інших регіонах морське життя процвітало. Чому такі “мертві зони” зберігаються протягом десятиліть, досі невідомо. Однак це ставить під сумнів стратегію розробки морського дна, оскільки різноманітність фауни океанського дна в районах, багатих на конкреції, вища, ніж у найрізноманітніших тропічних лісах”, — пояснює Гейгер.
Виявлення кисню, який утворюється без сонячного світла, ставить під сумнів традиційні уявлення про походження життя на Землі. Раніше вважалося, що древні ціанобактерії були першими організмами, які виробляли кисень через фотосинтез. Однак нове відкриття, що кисень може утворюватися без світла, ставить під питання ці припущення і відкриває нові можливості для розуміння зародження життя.
- 16 липня на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” зафіксували значне підвищення максимальної добової температури. Температура зросла на понад 8 градусів – з -4,2°С до 4,5°С, що є надзвичайною аномалією для цієї пори року в Антарктиді.
- Коти нерідко приносять додому мертвих гризунів або птахів, проте вони також люблять “красти” й інші побутові речі, до прикладу, одяг чи невеликі пластикові предмети. Потяг тварин до таких предметів вчені й спробують з’ясувати.
- Команда міжнародних дослідників знайшла перші прямі докази того, що найглибший відомий кратер на Місяці з’єднується з печерою, яка може забезпечити притулок для астронавтів.
Провідні світові науковці, серед яких лауреати Нобелівської премії, закликають припинити дослідження зі створення мікробів “дзеркального життя”. Вони попереджають, що ці синтетичні організми можуть створити “безпрецедентну загрозу” для життя на Землі, оскільки здатні уникати імунного захисту людей, тварин і рослин, спричиняючи смертельні інфекції.
Загадкові дрони, схожі за розміром на позашляховик, спричинили хвилю обговорень та конспірологічних теорій у США. У Нью-Джерсі вже місяць спостерігають нічні польоти цих об’єктів, що викликає занепокоєння місцевих жителів і політиків. Дрони помічали поблизу військової бази Picatinny Arsenal та гольф-клубу Дональда Трампа в Бедмінстері.
Сьогодні приблизно о 14:45 на перехресті вулиць Степана Бандери та Лесі Українки біля однієї з адмінбудівель у центральному районі Дніпра пролунав вибух. Унаслідок події загинув чоловік, ще четверо людей отримали поранення, серед них двоє поліцейських. Потерпілих госпіталізували.
За даними аналітичної платформи DeepState, російські війська активно зміцнюють плацдарм на західному березі річки Оскіл в районі Масютівки. Після зачистки Новомлинська ворог закріпився південніше, використовуючи Масютівку як ключовий пункт для перекидання підкріплень.
71-річний засновник модного бренду Mango, Ісак Андик, загинув у суботу під час походу в горах у районі Коллбатó (Барселона). Як повідомляють поліція та джерела з бізнес-середовища, підприємець впав у прірву з висоти понад 100 метрів біля печер Сальнітре, розташованих у масиві Монсеррат. Інцидент стався у важкодоступному місці під час прогулянки з його сином Джонатаном Андиком, який і викликав екстрені служби.