Нещодавно виявлений вид змій назвали на честь актора Гаррісона Форда

Джерело: CNN

На честь американського актора Гаррісона Форда – відомого за ролями Гана Соло у “Зоряних війнах” та Індіани Джонса в однойменній серії фільмів – назвали нещодавно виявлений новий вид змій.

Четверо дослідників під час подорожі у Південній Америці виявили новий вид змій, якого вони назвали на честь кінозірки, зазначив доктор Едгар Лер, провідний автор наукової статті з описом видів змій.

Звіт був опублікований 15 серпня в німецькому журналі Salamandra.

Лер, який є професором біології в Уесліанському університеті Іллінойсу, подумав, що “було б круто присвятити цей новий вид Гаррісону Форду”, оскільки його персонаж у фільмах “Інідіана Джонс” ненавидить змій.

Тепер офіційно: жовто-коричнева істота знайдена під час небезпечної подорожі до національного парку Перу, має наукову назву Tachymenoides harrisonfordi.

Лер, який протягом своєї кар’єри герпетолога виявив понад 100 нових для науки видів, завжди любив досліджувати багате біорізноманіття Перу.

Але він не очікував того, що чекало на нього, місцевого гіда та трьох колег-герпетологів — Хуана Карлоса Кусі, Рікардо Вера та Мауру Фернандес з Музею природної історії в Лімі — коли вони наважилися відвідати національний парк Отіші.

Парк розташований у перуанських регіонах Хунін і Куско, обидва з яких вважаються небезпечними для мандрівників Державним департаментом США.

Відповідно до дослідження, національний парк знаходиться поблизу району VRAEM (Долина річок Апурімак, Ене, Мантаро), який є центром виробництва коки в Перу та торгівлі наркотиками.

Місцевість, яку досліджували вчені в південній частині парку, була настільки важкою для проходження, що їм довелося прибувати гелікоптером із запасами на три-чотири тижні. Згідно з дослідженням, Отіші вважається найменш науково обстеженим національним парком Перу.

Ця територія має приголомшливі водоспади та пишні ліси, але складний рельєф означає, що небагато дослідників проводили польові дослідження в межах її периметру.

Однак дослідники швидко з’ясували, що тут більше небезпеку представляє не природа, а люди.

“Я не думав, що це проблема, оскільки ми були в такому віддаленому місці. Я припускав, що це не представляє інтересу для торгівлі наркотиками. Я помилявся”, — сказав Лер CNN.

Наукові дослідники вперше помітили табір, який, на їхню думку, був покинутий. Але згодом команда почула голоси інших чоловіків, які переривали їхні радіодзвінки — явний знак, що поруч були інші люди.

Потім дослідники помітили безпілотник, який стежив за ними, і підслухали розмови, в яких незнайомці намагалися визначити точне місце розташування свого табору.
Це був явний знак небезпеки, сказав Лер, і група швидко почала вимагати пікап рятувальників. Знадобилося чотири дні — із затримкою через шторми — щоб військовий гелікоптер доставив учених.

“Ми раді, що вийшли з цього. Нам довелося скоротити експедицію на тиждень і, ймовірно, ми не повернемося. Мені шкода все біорізноманіття, яке залишається невідомим просто через присутність наркоторговців”, – сказав Лер.

Попри такі перешкоди, Лер сказав, що він і його колеги вдячні за відкриття, які вони зробили.

Команда знайшла й назвала раніше не нанесений на карту водоспад і задокументувала невідомий науці вид ящірки.

Щодо виявлення змії, Лер сказав, що справжня робота почалася, коли він повернувся до своєї лабораторії зі зразком — 40,6 см дорослим самцем змії з бронзовою та золотою лускою.

Він зміг підтвердити, що цей вид дійсно раніше не був задокументований за допомогою генетичного секвенування.

 

Вважається, що Tachymenoides harrisonfordi — або скорочено T. harrisonfordi — мешкає у водно-болотних угіддях на високих висотах південного Перу.

Лер сказав, що назва тварини з кивком, на ім’я Форда ідеально підходить, не лише через грізне посилання на ненависть Індіани Джонса до лускатих створінь. У реальному житті Форд є відданим природоохоронцем і є заступником голови ради директорів некомерційної організації Conservation International.

Сам актор коментуючи це зауважив, що це відкриття є “принизливим”, оскільки воно нагадує про те, як багато ще потрібно дізнатись про дикий світ природи.

“І що люди є маленькою частиною неймовірно величезної біосфери. На цій планеті всі долі переплітаються, і зараз один мільйон видів балансує на межі забуття. Ми маємо екзистенційний мандат налагодити наші порушені стосунки з природою та захистити місця, які підтримують життя”, – додав актор.

Назви нових видів іменами знаменитостей справді мають перевагу підвищення обізнаності широкої громадськості про те, скільки рослин і тварин у всьому світі ще належить відкрити, зауважив Лер. Він сподівається, що це стимулюватиме фінансування наукових досліджень.

Американський метал-гурт з Лос-Анджелеса Metallica пожертвував зі свого фонду All Within My Hands $500 тис. на гуманітарну допомогу фондам, які надають допомогу жертвам лісових пожеж у Каліфорнії.

Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.

Українські прикордонники отримали від Чехії сучасну самохідну артилерійську установку DITA калібру 155 мм. Ця допомога посилює вогневі можливості Державної прикордонної служби України.

Упродовж 2024 року СБУ та Нацполіція затримали понад 450 осіб, які за наказом російських кураторів вчиняли підпали в Україні.

15 січня Верховна Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації в Україні до 9 травня 2025 року.