«Ніщо не було підготовлено»: українські військові – про відсутність укріплень на Харківщині

Джерело: CNN

Українські захисники розповіли про ситуацію у Харківській області, наголосивши, що жодних укріплень в регіоні не побудовано.

Липці на Харківщині – один із населених пунктів, які Україна не може дозволити окупувати росіянам. Однак обороняти місто – напрочуд важко, через постійні обстріли з боку військ РФ.

Обороняють населений пункт бійці 130ї бригаду НГУ “Хартія”. Якщо окупанти захоплять Липці, то зможуть встановити тут свою артилерію, якою з легкістю обстрілюватимуть обласний центр регіону – Харків.

Боєць Олександр показав журналістам відео з дронів, на якому видно, як Липці палають після ворожих обстрілів. За його словами, так відбувається щоночі.

Військові “Хартії” були одними з перших, хто зупинив наступ РФ на Харківщині, який ті розпочали 10 травня. За словами Олександра, їм доводиться протистояти професійним солдатам.

“Ми це бачимо по їх обладнанню і тактиці. Вони не відправляють в атаку будь-кого”, – сказав військовий.

Коли Олександра запитали про укріплення, які мали бути підготовлені до атаки росіян, він дуже здивувався.

“Тут нічого не підготовлено. Нічого. Нічого. Всі позиції своїми руками будує піхота”, – відповів він.

Військовий додав, що ще три тижні тому у населених пунктах поблизу кордону жили цивільні, які відновили свої помешкання після першої окупації у 2022 році. Зараз більшість будинків зруйновано.

Навколо Харкова, де проживає близько мільйона мирних жителів, українські війська намагаються стримати російський напад з різних сторін.

Протягом тижня, повідомляючи про села навколо міста, CNN бачив, як українські підрозділи утримували свої позиції, наражаючись на велику небезпеку та ризикуючи, а іноді використовували застарілу та мізерну артилерію, щоб відбити набагато краще оснащені російські війська, здатні зірвати їхні найпростіші маневри величезними силами та численними дронами.

На одній із позицій, ближче до російського кордону, 92-га десантно-штурмова бригада показала CNN російську артилерійську установку, захоплену в перші дні війни, з якої зараз ведуть вогонь з французьких мінометів. Гармата була частково прихована дротяною сіткою як певний захист від ударного безпілотника. Але над ним почав зависати невпізнаний безпілотник-розвідник, змусивши підрозділ піти у бункер.

Ще один підрозділ змушений використовувати радянську артилерійську гармату 1940-х років виробництва. Прихований у густому листі, її метал частково іржавий, що обмежує частоту стрілянини. Артун, їхній командир, використовує новіші польські снаряди, але тепер лише 10 на день, тоді як восени можна було вистрелити сотню боєприпасів.

За його словами, великою проблемою є безпілотники, якими атакують росіяни. Він додав, що у його тілі досі є уламки російського дрона “Ланцет”, які хірурги так і не змогли витягти.

Щоб врятуватись від атаки дронів РФ, є кілька способів. Один із них – сповіщення від частотного сканера за 30 доларів на його павутині. Він уловив наближення іншого безпілотника “Орлан”, відправивши Артуна в бункер.

Артун керує різноплановим підрозділом, який уособлює проблеми з живою силою, яких зазнає Україна на третьому році війни. Дехто, як і він, – поранені піхотинці, поставлені до гармат. Інші – старші, а один із його команди – уперше в артилерії.

Майже два роки Харків вважав, що загроза з боку сусіда минула. Блискавичний відступ Росії наприкінці 2022 року залишив Харківську область спокійною та стартовим майданчиком для українських атак через кордон із власне Росією.

Проте РФ постійно обстрілювала Харків зі своїх областей. А зараз додалась загроза обстрілів з артилерії, якщо окупантам вдасться просунутись ближче до міста.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.