Нідерланди ініціюють розслідування катувань українських полонених

Джерело: Каспар Вельдкамп/X
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп повідомив, що Амстердам спільно з 40 країнами ОБСЄ офіційно звернулися з вимогою провести незалежне розслідування катувань та жорстокого поводження з українськими полоненими з боку Росії.
Застосовуючи так званий “московський механізм”, Нідерланди разом із країнами-партнерами сприяють встановленню правди та притягненню Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні, – зазначив Вельдкамп.
The Netherlands and 40 other OSCE countries request an independent investigation into the torture and ill-treatment by Russia of Ukrainian prisoners of war. 1/2 pic.twitter.com/ArlGWqVhWN
— Caspar Veldkamp (@ministerBZ) July 24, 2025
Своєю чергою, у МЗС привітали задіяння 24 липня державами-учасницями ОБСЄ московського механізму ОБСЄ у людському вимірі з метою дослідження ситуації з утримуваними Росією українськими військовополоненими, а також злочинів, пов’язаних із порушенням положень Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року.
Зауважується, що ця ініціатива допоможе документувати численні злочини Росії проти українських військовополонених, додатково привернути увагу до них міжнародної спільноти та сприяти притягненню винних до відповідальності.
У МЗС нагадали, що негуманне поводження з українськими військовослужбовцями, які перебувають у полоні як на території Росії, так і на тимчасово окупованих державою-агресором територіях, їх катування, а також страти українських воїнів при здачі в полон стали регулярною варварською практикою РФ.
Місія незалежних експертів дослідить інформацію про порушення положень Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, інших норм міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини, і підготує відповідний звіт.
Висновки звіту можуть використати у межах національних та міжнародних механізмів притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців.
Додамо, раніше ООН звинуватила російські війська у злочинах проти людяності через систематичні викрадення та катування українців. Відповідна заява міститься у доповіді Незалежної міжнародної слідчої комісії ООН, представленій у середу в Раді ООН з прав людини в Женеві.
Тоді як у 2023 році спеціальна доповідачка ООН з питань тортур Еліс Джилл Едвардс заявила, що катування російськими офіцерами українських цивільних осіб і військовополонених досягли такого рівня, що це явно систематична політика, схвалена державою.
Довідка. Московський механізм – спеціальна процедура людського виміру ОБСЄ, передбачена консенсусним рішенням усіх держав-учасниць у Московському документі ОБСЄ 1991 року та Гельсінському документі ОБСЄ 1992 року. Механізм надає можливість групі держав-учасниць формувати з-поміж незалежних експертів спеціальні місії для розслідування повідомлень про порушення та надання сприяння у вирішенні конкретних проблем, пов’язаних з питаннями людського виміру ОБСЄ.
З початку повномасштабного вторгнення РФ це вже п’яте застосування московського механізму ОБСЄ для розслідування злочинів Російської Федерації. Попередні звіти незалежних місій стосувались незаконної депортації Росією українських дітей, свавільного позбавлення волі українських цивільних, а також інших порушень міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних Російською Федерацією.
- Українському підпіллю стало відомо, що до окупаційних адміністрацій спустились перші усні вказівки щодо реалізації об’єктів “спеціального інфраструктурного проєкту”. Саме так росіяни завуалювали створення та розбудову концентраційних таборів для нелояльного населення.
- Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) блокує спроби України створити спеціальний трибунал, який матиме повноваження судити керівництво Росії за скоєні в Україні воєнні злочини.
- Путін повинен постати перед судом щодо розслідування воєнних злочинів РФ у Маріуполі, унаслідок яких загинули тисячі цивільних, знищено незчисленну кількість будівель, за якими послідувала русифікація міста, мовиться у новій доповіді організації Human Rights Watch.
- Журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 липня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення.
Від початку року кількість жертв серед цивільних в Україні через російські обстріли сягнула найвищого рівня за останні три роки.
Китайський виробник двигунів, котрі використовуються в російських ударних безпілотниках “Гарпія-А1”, постачає їх до Росії через фірми-прокладки, маскуючи справжнє призначення продукції у документах, повідомили європейські розвідслужби.
Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп повідомив, що Амстердам спільно з 40 країнами ОБСЄ офіційно звернулися з вимогою провести незалежне розслідування катувань та жорстокого поводження з українськими полоненими з боку Росії.
На Сумщині прикордонника засудили до п’яти років ув’язнення за злив даних про позиції ЗСУ, продаж боєприпаси й допомогу у незаконному переміщенні вантажі через кордон.